Lakóépületeink védelmét a nedvesség okozta károk ellen a vízszigetelés biztosítja. A szigetelés kialakítása különösen ott fontos, ahol nagyobb a nedvesedés kockázata, például pincékben, talajszinten elhelyezkedő padlóknál, illetve a lábazaton. Kiemelt figyelmet igényel a vízszigetelés a lapostetők esetében is.
A legegyszerűbb megoldás, ha már az építkezés során elvégezzük a vízszigetelést, mivel ilyenkor nemcsak hatékonyabb rendszert alakíthatunk ki, de gazdaságosabban is kivitelezhető, mint utólagosan. Ha a kivitelezés idején nem történt meg a vízszigetelés, és később nedvesedést észlelünk, akkor haladéktalanul pótolni kell a hiányosságot, mert a nedvesség komoly és tartós szerkezeti károkat okozhat az épületben.
A víz a talajból is felszivároghat, különösen pincékben, padlón vagy az épület alsóbb részein. Ezeknél a területeknél különösen indokolt a megfelelő szigetelés, főként, ha már az alapozás idején magas a talajvízszint. A lábazat védelmét az esőzések során felverődő víz ellen kell biztosítani, míg a falak és a lapostetők szigetelése a közvetlen csapadék ellen nyújt védelmet.
A legelterjedtebb vízszigetelő anyag a bitumenes lemez, valamint a kenhető bitumenes szigetelés. A bitumen kőolajszármazék, amelyet a petróleum elpárologtatása után 300–400 °C-ra melegítenek, majd magas nyomás alá helyeznek. Bár természetes úton is kinyerhető, a kitermelése költséges, ezért leggyakrabban mesterségesen állítják elő.
A bitumenes szigetelőanyag előnye, hogy rugalmas, jól nyújtható, és hideg állapotban is kiválóan formálható. Száradás után homogén, egységes bevonatot képez, amely hatékonyan kizárja a nedvességet. A szigetelés hatásfoka tovább növelhető különféle műanyag adalékokkal.
A bitumenes lemez egyik fő előnye az egyenletes rétegvastagság, amit más eljárásokkal nehezebb elérni. A lemezek könnyen méretre vághatók, így a szükséges mennyiség is pontosan kiszámolható. Különösen ajánlott lapostetők szigetelésére, mivel jól ellenáll az UV-sugárzásnak is.
A kenhető bitumenes szigetelés elsősorban vizes helyiségekben, csempézés előtt alkalmazható. Ez az anyag jellemzően két komponensből áll, amelyeket felhasználás előtt össze kell keverni. Az így kapott masszát ecsettel vagy simítóval lehet felhordani a szigetelendő felületre. Ezzel a módszerrel a bonyolultabb formájú, szűkebb területek is könnyen kezelhetők.