1. rész (eszközök, anyagok, felületek)
Eszközök:
A csempézés megkezdése előtt el kell végeznünk a mérési folyamatokat, jelöléseket. Ehhez szükségünk lesz acélvonalzóra és írószerre. A falra történő kivitelezés esetén vezetőléceket kell felszögelnünk, amik mentén a burkolólapokat feltesszük, ezekhez faléc, szögek és kalapács szükségesek.
A lapokat lerakás előtt vágni is kell, ehhez csempe vágóra van szükségünk. A vágás okozta durva éleket csiszolópapír vagy csempereszelő segítségével csiszolhatjuk simára. Szükségünk lehet még simítóra, csempekeresztre, fugázó pálcikára, illetve a tisztításhoz szivacsra és tiszta vízre.
Anyagok:
Anyagok közül csemperagasztót, fugát, egyenetlen felület esetén aljzatkiegyenlítőt, a hatékony szigetelés érdekében pedig szilikonos tömítőanyagot kell használnunk a burkolóanyag mellett. Amennyiben csempe festésre is sort szeretnénk keríteni, szükség lesz festékre, felületkezelő alapozóra és felületkiegyenlítő anyagra.
Felületek:
A különböző felületek más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért egyes felületek csempézése nagyobb odafigyelést igényel. Ilyen nem hagyományos felület pl. a gipszkarton, fa vagy az osb lap. Kellő körültekintéssel természetesen a csempézés ezeken a felületeken is megoldható. A fa és osb felületek nehezen bírják a nedvességet és a párát, ezért ajánlott még egy-két gipszkarton réteget is felhúzni, de számolnunk kell azzal, hogy ebben az esetben a helység alapterülete csökkeni fog. A gipszkarton falak csempézését az alapozó felvitelével kell kezdenünk. Figyeljünk arra, hogy a felület impregnált legyen, amit gipszalapozással is ki lehet váltani.
Burkolás előtt mindenképp győződjünk meg róla, hogy a nem hagyományos felületek bírni fogják a hőingadozást, a nedvességet és a párát is, mert ezek a falak sokkal érzékenyebbek a páratartalomra és a hőmérsékletre is. Használjunk rugalmas csemperagasztókat, és rugalmas fugázó anyagokat!