Mi is a födém?
A födém olyan vízszintes szerkezet, ami az épületek lefedésére és az egymás fölött elhelyezkedő terek elválasztására szolgál. Emellett szerepet játszik a függőleges teherviselésben és a vízszintes merevítésben is, valamint hőszigetelő és hangszigetelő rétegekkel is elláthatjuk.
A megfelelő födémnek kellően szilárdnak kell lennie, annak érdekében, hogy bírja az állandó terhelést. Arra is figyeljünk oda, hogy tűzálló legyen, a terhelés minél nagyobb felületen legyen elosztható és többtraktusú épületekben a födémmezők megfelelően csatlakozzanak.
A födém kiválasztásakor nagy szerepet játszanak a hőszigetelési tulajdonságok, ami nem csak a fűtött helységek esetében fontos, hanem a zárófödémnél is. Nem utolsó szempont a hangszigetelő képesség sem, főleg az olyan épületek esetében, mint a társasházak, ahol nem szívesen halljuk a fölöttünk élők mindennapi tevékenységeinek zaját.
Típus szerint megkülönböztetünk:
Leggyakoribb szerkezeti típusok:
Fafödém: Pozitív tulajdonsága, hogy viszonylag rövid idő alatt készül, a tetőszerkezettel egy időben. Mivel alacsony teherbírással rendelkezik, nem ajánlott több szintes épületekhez. Nagyobb fesztávok esetén erősítő gerendákat, oszlopokat kell kialakítani hozzá. Alacsony hőszigetelő képességgel rendelkezik, ami főleg a fűtési szezonban jelent gondot.
Előfeszített vasbeton gerendás: Kedvező árú megoldás vasbetonból készült födémek esetén. A gerendákat megfelelő távolságban helyezik el egymástól, közéjük kerámiából vagy betonból készült béléstestek kerülnek. A béléstestek viszonylag kicsi súllyal, de magas teherbíró képességgel rendelkeznek.
Panelos födém: Építkezés közben csak minimális betonozást igényelnek, ideiglenes megtámasztásra nem lesz szükség. A helyszínen az elemeket már csak a megfelelő helyre kell tennünk, mert az adott épület egyedi kiosztási terve szerint készülnek. Mivel a panelek nagy méretűen a szállításuk nehézséget okozhat, mozgatásukhoz daru szükséges. Nagy előnye, hogy kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal bír.
Kéregpanel, zsalupanel: Hasonló a monolit vasbeton födémhez, azzal a különbséggel, hogy a födém erősített részét előre gyártják a megfelelő méretre, amit daruval emelnek a helyére. A panelek 5-6 cm-es vastagsággal és sima felülettel rendelkeznek. Alátámasztás után, betonacél szereléssel és friss betonnal készül a födém.
Monolit födém: Kiváló választás több szintes épületek esetén, mert tartós és nagy teherbírású, homogén szerkezet. Hátránya, hogy nagy szaktudást és sok ember munkáját igényli, mert zsaluzni, vasbetont szerelni, majd betonozni is kell. Amennyiben a zsaluzást megfelelően végezték el, nincs szükség vakolásra, elegendő kétszer átglettelni.