Építkezés, felújítás során általános feladat a fugázás, ezért sokan szakember segítsége nélkül, saját maguk végzik. Ebben az esetben viszont kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk a fugázás teljes folyamatával, mert a megfelelő kialakítás befolyásolja a burkolat élettartamát és tisztíthatóságát.
Mielőtt elkezdjük a fugázás folyamatát hagyjuk a felragasztott lapokat 24 órán át kötni. Nem csak fugázás után, de előtte is fontos a takarítás. A fugázandó területet portalanítani, tisztítani kell nedves szivacs segítségével. Készítsük elő a szükséges eszközöket is, amelyek: glettvas, spakli, fugázó gumi, vödör, kinyomópisztoly, fugázókeresztek.
A fugázó anyag vásárlásakor kérjük a kereskedésekben dolgozó szakemberek tanácsát, mert számos szempontot kell figyelembe vennünk. Például a száradási időt vagy a burkolat nedvszívó képességét.
A következő lépésben keverjük be a fugaanyagot a használati utasítás és az arányok pontos betartásával. Törekedjünk arra, hogy egy sűrű, homogén, tejföl szerű állagot kapjunk.
A fugázó anyagot átlós irányban vigyük fel a felületre fugázógumi segítségével és dolgozzuk jól be a résekbe. Ezt ismételjük addig, amíg több fuga már nem marad meg a résekben. Amikor a csempe felületén már száraz a fugaagyag, de a résekben még nedves, akkor vissza kell mosni. Körkörös mozdulatokkal a már megszáradt fuga is könnyen eltávolítható. Minél nagyobb nyomást fejtünk ki a visszamosás során, és minél többször töröljük ét, annál mélyebb lesz a fuga.
A fugázást követő napon a felületen általában megjelenik az úgynevezett cementfátyol, ami nedves szivacs segítségével szintén egyszerűen eltávolítható.
Az utolsó lépés a szilikon felvitele, amelyre több helyen is szükségünk lesz, például a fal és a padló találkozásánál, fürdőszobában a fürdőkád és a mosdó körül. A szilikont kinyomópisztoly segítségével vihetjük fel a kívánt helyekre. Mivel a szilikon szappanos vizes felületen nem marad meg, ezt kihasználva az ujjunkkal egyszerűen el tudjuk simítani.