Korábban már írtunk róla, hogy miért érdemes a gipszkarton rendszert választani, abban az esetben ha utólag szeretnénk átalakítani lakásunkat. Gipszkartonnal akár néhány óra leforgása alatt, nagyobb felfordulás nélkül, viszonylag olcsón tudunk válaszfalakat és egyéb dekorációs elemeket kialakítani.
A gipszkarton talán egyetlen hátránya, hogy nagyon alacsony hangszigetelő képességgel rendelkezik, ezért mindig szükségünk lesz valamilyen utólagos hangszigetelésre.
Hiába választjuk ketté a meglévő helységet, annak érdekében, hogy két külön életteret hozzunk létre, ha a hangszigetelés hiánya miatt a normál beszédhang, de még a kisebb mozgások, lépések zaja is átszűrődik a vékony gipszkarton falakon. A beszédhang átlagos értéke körülbelül 40 decibel, ezért olyan anyagot kell használnunk, ami legalább ekkora érték hangszigetelésére képes két helység között.
Gipszkartonból mindig több rétegű válaszfal kialakítása a célszerű. A lapok közti üregeket üveggyapotból vagy kőzetgyapotból készült hangszigetelő anyagokkal tölthetjük ki, minél vastagabb rétegben. Ezzel nem csak a helység hangszigetelését, de a hőszigetelését is gazdaságosan javíthatjuk.
Illesszük a szigetelő lapokat minél pontosabban egymáshoz a falban, mert a köztük lévő hézagok csökkentik mind a hang-, mind a hőszigetelő hatást. Ennek érdekében használhatunk tekercses szigetelő anyagot is, amit nagyobb eredménnyel tudunk hézagmentesen beépíteni.
Kisebb zajok kialakulhatnak akár a falakban futó villany- és vízvezetékekben is, ezért fontos, hogy ezeket mindig a szigetelő lapok között helyezzük el, így nem érintkeznek közvetlenül a gipszkartonnal, ami a tűzvédelmi szempontokból is fontos.
Az utolsó lényeges pont, amit szem előtt kell tartanunk a csavarok sűrűsége. Minél ritkábban helyezzük el a csavarokat, annál instabilabb lesz a szerkezet, viszont ha túl sűrűn helyezkednek el, az így kialakuló hanghidak rontják a hangszigetelést.