Amikor a lakóházunk levegőjének minőségét befolyásoló tényezőkre gondolunk, sokan megfeledkeznek a falak felületének állapotáról.
A por, baktériumok, szennyeződések, gombák, penészspórák megtapadnak a falak felületén, ami negatívan befolyásolja a lakók egészségügyi állapotát. Javasolt tehát 2-3 évente tisztasági festést végezni, nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi szempontból is, különösen az olyan helységekben, mint a konyha, fürdőszoba, hálószoba.
Mint minden felújítási munkálat esetében, festésnél is előnyös, ha alaposan megtervezzük a folyamatot, meghatározzunk a költségkeretet és az időtartamot. Fel kell mérnünk a falak állapotát, ki kell javítanunk az esetleges hibákat is, melyet készre kevert glettel mi magunk is elvégezhetünk. Az anyagigény kiszámításához mérjük meg a festeni kívánt felületet. A festékek mellett szükségünk lesz még segédeszközökre, pl. létrára, vödörre, takarófóliára, ecsetre, hengerre, ezekről se feledkezzünk meg a kalkuláció során.
A festék vásárlásakor figyeljünk arra, hogy az olcsóbb termékekkel valószínűleg több réteget is kell felvinnünk, ezért ezekből nagyobb mennyiségre lehet szükség. Válasszuk inkább a drágább, de kevesebb rétegszámot igénylő festékeket, melyekkel magasabb minőségüknek köszönhetően sok esetben a munkafolyamat is gyorsabb és egyszerűbb. Így időt és energiát takaríthatunk meg velük.
A falfelület megtisztítása és a rajta lévő hibák kijavítása után, a festés előtt használjunk mélyalapozót, mely segít a felület nedvszívó képességének optimalizálásában és a fedőréteg tapadását is javítja.
Vegyük figyelembe, hogy az időjárás is szerepet játszik a végső eredmény kialakulásában. Ha a beltéri hőmérséklet 25 °C felett van és a levegő száraz, túl gyorsan kötnek és száradnak a felhasznált anyagok. Ez negatívan befolyásolja mind a hibák kijavítását, mind magát a festést is. A glett gyorsabban köt és a felvitele nehezebb lesz, a festék is hamarabb szárad, ami miatt a végeredmény foltos, csíkos lehet.
A festéshez a legideálisabb belső hőmérséklet a 20-22 °C. Ajánlott festés közben szellőztetni, de ügyeljünk a külső-belső hőmérséklet különbségre is, mert esős idő esetén a páralecsapódás nehézséget okozhat.