A különböző anyagokkal és technológiákkal készült épületek eltérő hatást gyakorolnak a környezetünkre. Az is meghatározó, hogy az épület milyen hosszú élettartamra épül, milyen gyakran igényel felújítást, üzemeltethető-e környezetkímélően.
Környezetvédelmi szempontok alapján a minél környezetbarátabb módon újrahasznosítható, vagy újrahasznosított anyagokból előállítható építőanyagok és szerkezetek élveznek előnyt, melyek sem az emberekre, sem környezetünkre nem ártalmasak. Szárazépítészetet tekintve a leggyakoribb ilyen megoldás a gipszkarton rendszer. Fontos megvizsgálnunk, hogy a giszkarton előállításához honnan származik az alapanyag:
1. Természetes gipsz
Külszíni fejtéssel elérhető ásványi anyag, melyből porrá őrölve, kiszárítva készül gipszkarton a gyárakban. A már kitermelt bányaterületeket a környezet iránt felelősséget érző gyártók rekultiválják. Annak ellenére, hogy évezredek óta használjuk a természetes gipszet építőanyagként, még mindig jelentős gipszkészletek állnak rendelkezésre világszerte.
2. Erőművi gipsz
Melléktermékként keletkezik a fosszilis tüzelőanyagot használó erőművek füstgázának kéntelenítésekor. A kéntelenítés által nem jut kén a légkörbe, nem jön létre az erdőket irtó savas eső. Az erőművi gipsz 100%-ban végtelenszer újrahasznosítható. A Magyarországon lévő egyetlen gipszkartongyár erőművi gipszet hasznosít.
3. Újrahasznosított gipsz
Néhány évvel ezelőtt nagy eredménynek számított, ha a gipszkartonban lévő újrahasznosított gipsz mértéke elérte az 5%-ot. A termékfejlesztéseknek köszönhetően egyes gyárak ma már akár 30% újrahasznosított gipszet is képesek keverni a gipszkartonba. Fontos megjegyezni, hogy a gipszkarton másik alapanyagát, a papírt is 100%-ban újrahasznosított anyagból állítják elő.
A gipszkarton gyárakat a legtöbb esetben a gipszbánya vagy hőerőmű mellé építik, így az alapanyag a feldolgozás helyére szállítás nélkül jut el, ezzel csökkentve a szén-dioxid kibocsátást. Nem csak az alapanyag, de a kész termék is rövid szállítási idővel jut el a felhasználás helyére, mivel az országok legalább egy, de jellemzően több gipszkarton gyárral is rendelkeznek.