Miért fontos, és hogyan érdemes szellőztetni házunkat, lakásunkat a hőszigetelő rendszer felhelyezése után?
Egy régebbi ház esetén kevésbé fordulhat elő a falak penészesedése. Ez annak köszönhető, hogy az ablakok kevésbé jól záródnak és a réseken át távozik a beltérben keletkező pára. Mérések igazolják, hogy a beltéri falon át a páratartalom csupán 3-5 %-a távozik, a többi a lakásban marad, hiszen a szigeteléstől függetlenül a fal magas páraellenállást jelent. A manapság használt, korszerű nyílászárók miatt nincs ki-be mozgás az ablakokon keresztül, ezért a szellőztetésről magunknak kell gondoskodnunk.
Amennyiben nem végzünk rendszeres szellőztetést a beltéri falak penészessé válhatnak, ami számos egészségügyi probléma kiváltója lehet. Különösen jellemző a penészesedés az új építésű házakra, mert a jól záródó ablakok miatt a pára nem tud távozni.
Olyan épületek esetén, ahol nincs nyitható ablak, a szellőztetést gépekkel kell megoldani. Így teremthetjük meg a levegő állandó mozgását és a pára eltávozását.
Hogyan szellőztessünk megfelelően?
A szellőztetést úgy lehet a leghatékonyabban elvégezni, hogy az ablakokat rövid időre egyszerre tárjuk ki. A légcsere így intenzívebb lesz, és nem jelentkezik drasztikus hőmérséklet csökkenés sem. Ne hagyjuk folyamatosan bukó helyzetben az ablakokat, mert így a meleg is távozik a résen át és a hőszigetelés értelmét veszti! Bukóra nyitott ablakokon keresztül a pára is csak korlátozott mértékben tud távozni, mert a rés viszonylag kicsi.
A szellőztetést a fent leírt módon érdemes óránként elvégezni, így nagyobb légcsere számot érünk el.
Nyáron fordított a helyzet, a hűvösebb levegőt igyekszünk bent tartani, ezért fontos a hőszigetelés. Azokban az épületekben, amelyekben nincs megfelelő hőszigetelés, a falak nagyon átmelegsznek, a hőt magukban tartják.