A szén az egyik legősibb és legalapvetőbb tüzelőanyag, mely hosszú ideje szolgálja ki az emberek energiaszükségleteit. Azonban nem minden szén azonos minőségű. Vannak, amelyek tisztábban és hatékonyabban égnek, míg mások magasabb nedvességtartalommal rendelkeznek, ezért tanácsos szakértő segítségét kérni vásárláskor.
A szén olyan energiaforrás, ami ellentétben más energiatermelési módszerekkel, például nap-, szél- vagy vízenergiával, nem függ az időjárástól vagy a napsütés mennyiségétől. Kiemelkedően megbízható energiaforrásnak számít.
Lignit
A legfiatalagg szén, melynek szerkezete erősen fás. A lignit fűtőértéke 3,5-10 MJ/kg között mozog. Tüzeléstechnikai tulajdonságai nem optimálisak, mivel a felszíni kitermelés miatt találhatók benne földdarabok és agyag, ami a szállítás és rakodás során morzsolódást okoz. A pora nehezen ég el. Bányászati nedvességtartalma meghaladja a 40%-ot.
A lignitnek kedvezőtlen hatása van az éghajlatra, valamint jelentős egészségügyi kockázatokkal is jár az égetése, súlyosan ronthatja a közösségek életminőségét. Nem javasolt háztartási tüzelőberendezésekben való használata.
Barnaszén
Amennyiben a szén 40%-nál kevesebb bányászati nedvességet tartalmaz, kemény barnaszénnek nevezzük.
A barnaszén és feketeszén megkülönböztetése az égéshő alapján történik. A barnaszén fűtőértéke általában 17-20 MJ/kg között mozog. A barnaszenek megjelenésük alapján lehetnek földes, lágy, matt és fényes típusok. Kerüljük a barnaszén több évre előre beszerzését, hiszen az idő előrehaladtával az illóanyagok eltűnnek belőle, és folyamatos lassú oxidáció megy végbe, ami miatt akár 10% fűtőérték veszteség is bekövetkezhet pár hónap alatt.
Feketeszén
A feketekőszenek nagyobb nyomás hatására és évmilliók alatt alakultak ki, ennek következtében jobb minőségűek és magasabb fűtőértékkel rendelkeznek (17-33 MJ/kg). Elemi széntartalmuk körülbelül 80-91%, ami miatt széles körben felhasználhatók. Jellemzőjük a magas fűtőérték és alacsony salakanyag-tartalom.
A feketeszén kiemelkedő fontossággal bír a vegyiparban és a vaskohászati folyamatokban. A feketekőszénből száraz lepárlással (kokszolással) nyerik a kohókokszot, amely elengedhetetlen alapanyag a vasgyártásban.