A meleg, napsütéses hónapokban szívesen töltünk időt otthonunk falain kívül. A megfelelően megtervezett és kivitelezett terasz hozzájárul a kényelemhez és a nyugalomhoz. A méreten, tájoláson, kültéri bútorokon kívül a burkolat minősége és megjelenése is nagyban hozzájárul a komfortérzetünkhöz.
Sokan csak a téli időszakot követően szembesülnek azzal, hogy a teraszburkolat megrongálódott az időjárási viszonyok miatt. A lapok eltörhetnek, felválhatnak, kopoghatnak, ezért javasolt már a tervezési fázisban tisztában lennünk a leggyakoribb hibákkal.
Amennyiben nem kifejezetten kültérre ajánlott ragasztót használunk, fennáll a veszélye, hogy a lapok és a fuga is megrepednek, mert a ragasztó nem tudja követni a hőmozgásokból fakadó feszültségeket. A burkolat ezért már az első telet követően megrongálódhat.
A ragasztási technika sem mindegy, kültérre a folyékony ágyazatú ragasztó vagy a kétoldalas kenés javasolt. Amennyiben egyoldalasan ragasztjuk a lapokat, az alá kerülő víz megfagy és felfeszíti a burkolatot.
A megfelelő vízszigetelés nélkül a burkolat felületére kerülő csapadék beszivárog a terasz szerkezetébe, amiben ha kár keletkezik a javítás költsége sokkal magasabb, mint az időben elkészített vízszigetelésé.
Nemcsak a ragasztó beszerzésekor, hanem a burkolólapok kiválasztásánál is kiemelten fontos szempont, hogy kifejezetten kültérre alkalmas, a fagyásnak ellenálló lapokat válasszunk. Figyeljünk oda a csúszásmentességre is, mert a burkolat nedvesség hatására veszélyessé válhatnak.
A lapok mérete határozza meg, hogy mennyi ragasztóra és fugázó anyagra lesz szükségünk. Nagyobb lapok használata nagyobb, tagolatlan felület esetén ajánlott, a kisebb lapok ajánlottak a tagolt teraszokon, illetve kezdő burkolóknak, hiszen ezekkel könnyebb dolgozni is.
Elsőre nem gondolnánk, de a burkolat színe is hozzájárul a kényelmünkhöz. A sötét lapok ugyanis nagyon hamar felmelegszenek, akár a 70 Celsius fokot is elérheti a hőmérsékletük, ami sérülést is okozhat talpunkon.