2021.09.10.
Sok esetben a nem kívánt zaj ellen csak keveset tehetünk, hiszen annak forrása nem a saját lakásunkban, hanem szomszédainknál keresendő. A különböző háztartási folyamatok eltérő zajszinttel rendelkeznek. A halkabb zajok közé tartozik a normál beszéd, a szellőztető berendezések működtetése, a hangosabb zajok forrása lehet pl. a mosógép, gyereksírás, de kellemetlen a közelben lévő vendéglátóhelységekben keletkező zaj is.
Hogyan védekezhetünk a zaj ellen?
A nem kívánt zaj ellen hangszigetelő szerkezeteket kell kialakítanunk saját lakásunkban. A legkézenfekvőbb megoldásnak számít, ha valamilyen tömör szerkezet állja a zaj útját. Ezen már csak olyan minimális akusztikus energia képes áthatolni, ami nem megterhelő a lakók számára. Egy jóval korszerűbb megoldás az üreges, építőlemezekkel burkolt szerkezetek kivitelezése. Ezeknek a szerkezeteknek a súlya sokkal kisebb, a megfelelő hangszigetelést a beépített ásványgyapot biztosítja.
A Rigips által gyártott rendszerek kiváló védekezési módot kínálnak a nem kívánt zaj ellen. Az eredeti fal hangszigetelő képességét nagymértékben javíthatja a Rigips előtétfal. A hangszigetelő rendszer kivitelezésének lépései:
- Az kengyelekkel szerelt előtétfalat rögzítjük az eredeti falhoz. A szabadon álló előtétfalat helyezzük el tetszőleges távolságra.
- A rögzített előtétfalhoz állítható kengyeleket, UD- és CD-profilt használunk. A szabadon álló előtétfal vázát UW- és CW-profilok alkotják.
- Mérjük ki a padlón a profilok helyét és jelöljük be.
- Ragasszunk a profilokra csatlakozó szivacscsíkot. Betonfödém esetén műanyag beütődübelekkel rögzítsük a profilokat max. 800 mm-ként. Az első rögzítési pont max. 200mm.
- Az állítható kengyelekre csatlakozó szivacscsíkot ragasztunk. Rögzítése műanyag beütődübellel, vízszintes max. 600 mm, függőleges max. 900 mm távolságra. Az utolsó felső kengyel max. 250 mm-re a födémtől.
- A függőleges profilokat (CD vagy CW) egymás után állítjuk az UD- vagy UW- profilokba. A profilok hossza kb. 15–20 mm-rel rövidebb, mint a belmagasság. A kengyeles megoldás esetén a CD-profilokat Opel csavarral rögzítjük az állítható kengyelhez. Egyik megoldásnál sem csavarozzuk a függőleges és a vízszintes profilokat egymáshoz.
- Helyezzük be az ásványgyapot szigetelést a szerkezet elemei közé, hézagok nélkül.
- A legjobb hanggátlás érdekében alkalmazzunk Blue Acoustic lapokat. A burkolás során ügyelni kell arra, hogy a szomszédos lapok vízszintes hézagai legalább 400 mm-rel el legyenek tolva egymáshoz képest, azaz ne alakuljanak ki kereszt alakú hézagok. A lapokat 25 mm hosszú 212. típusú gyorsépítő csavarok segítségével 250 mm-ként a függőleges profilokhoz rögzítjük. A padlónál néhány mm rést kell hagyni.
- A folyamat végén a gletteljük el a csavarfejeket, töltsük ki a gipszkarton lapok közötti hézagokat!
Felhasznált forrás: https://www.rigips.hu/hu/tudasbazis/epitkezesi-felujitasi-megoldasok/tul-hangos-szomszed-0