Az új építésű lakásokra vonatkozó 5 %-os áfát a 2021. január 1. után teljesített ügyletekre kell alkalmazni. Amennyiben még 2020-ban vásárolunk egy lakást, és szerződéskötéskör kifizettük a vételár 10%-át, erre a vételárrészre még 27%-os áfát kell fizetnünk. Ha a fennmaradó 90%-os vételárrészt 2021. január 1. után fizetjük ki, az áfa mértéke erre az összegre már csupán 5%.
Figyelnünk kell arra, hogy a szerződés bruttó vagy nettó összeget tartalmaz. Bruttó összeg esetén nincs lehetőség az adókedvezmény érvényesítésére, ezért az 5 százalékos áfa ott jelent valódi árcsökkenést, ahol a szerződés nettó vételárat és mindenkori áfa-kitételt tartalmaz, és idén még a 27 százalékos áfa alá tartozik a projekt.
Ha a szerződéskötésnek mindenképpen még 2020-ban kell megtörténnie egy 27%-os áfás lakásra, akkor járunk jól, ha a vételár legnagyobb részének megfizetése 2021-ben esedékes, valamint, ha a vételár megbontás tartalmazza a nettó összeget és külön a mindenkori áfát
Az 5%-os áfakulcs a már építés alatt álló ingatlanok mellett azokra vonatkozik, amelyek építési engedélye legkésőbb 2022. december 31. napján véglegessé válik, vagy az építését ezen időpontig bejelentik. Ezeknél az újépítésű ingatlanoknál az 5%-os áfát 2026. december 31. napjáig kell alkalmazni.
A törvényi szabályozás tartalmaz bizonyos területi megkötéseket. Az 5%-os áfakulcs akkor alkalmazható, ha több lakásos ingatlan esetén a lakás hasznos alapterülete nem lép át a 150 négyzetmétert, családi házak esetén pedig a 300 négyzetmétert.
Az ingatlan akkor minősül újnak, ha a használatbavétele még nem történt meg, vagy a használatbavétel és az értékesítés között nem telt el két év. Erről még a szerződéskötéskor érdemes meggyőződni, mert előfordulhat, hogy a választott ingatlan már ennél régebb óta a piacon van.
A törvényjavaslat röviden kitér a rozsdaövezetek kérdésére is, miszerint: „a rozsdaövezeti akcióterületek kijelölését követően nem tartozik e rendelkezés hatálya alá azon lakásoknak az értékesítése, amelyek e területen találhatóak, ezek a korábban bevezetett szabály szerint tartoznak az 5%-os adókulcs hatálya alá”. Ezeken a területeken tehát valószínűleg 2026 után is marad az 5 százalékos áfakulcs.
A CSOK-ot igénybe vevők számára a közeljövőben még érkeznek információk arra vonatkozóan, hogy milyen feltételekkel tudják majd az 5%-os áfát visszaigényelni. Ezt a lehetőséget a Kormány néhány hete jelentette be.