Gyakran alkalmaznak álmennyezetet nagy belmagasságú épületek esetében a magasság csökkentése, valamint ezáltal a fűtési költségek megtakarítása érdekében. Az álmennyezet esetén kiemelten fontos a helyes szigetelőanyag kiválasztása, mivel a nem megfelelő anyag vagy hibás kivitelezés súlyos szerkezeti és tűzvédelmi problémákat is előidézhet.
Az álmennyezet szigetelése révén ugyanazzal a fűtési-hűtési energiával magasabb hatékonyságot érhetünk el. A megfelelő szigetelés segít megakadályozni a hőveszteséget és a meleglevegő távozását a födémen át, különösen mivel a meleg levegő elsősorban felfelé száll. Emellett a nyári hónapokban kevesebb klímahasználatra lehet szükség. Ezen kívül megfelelő álmennyezet szigeteléssel csökkenthetjük a hőmérsékletingadozásokat is az épületben.
Az álmennyezet szigetelése akusztikai előnyökkel is jár, hiszen kevésbé lesz visszhangos a tér, így komfortosabban érezhetjük magunkat a lakóépületben.
Milyen anyagot érdemes az álmennyezet szigeteléséhez alkalmazni?
Az álmennyezet szigeteléséhez kőzetgyapot vagy üveggyapot szigetelőanyag ajánlott. A kettő közül is az üveggyapot a legideálisabb választás, hiszen kisebb súllyal rendelkezik. Mivel az álmennyezet nem teherhordó szerkezet, minél kisebb súlyt helyezünk rá, annál kevésbé terheljük a szerkezetet.
Az üveggyapot súlya sokkal kisebb, mint a kőzetgyapoté, pl. a fújható üveggyapot 20 cm vastagságban is csak 2,45 kg súlyt helyez a szerkezetre négyzetméterenként.
Az üveggyapot remekül átereszti a párát, ami nagyon fontos, hiszen az alulról jövő pára komoly gondot okozhat. Ha bejut a szigetelőanyagba az veszít a hőszigetelő képességéből. Az üveggyapot nem éghető, azaz A1-es tűzállóságú, így remekül hozzájárul a passzív tűzvédelemhez, az álmennyezetben elhelyezett világítótestek esetleges zárlata esetén sem okoz nagyobb gondot.
Az álmennyezet kialakításakor alumínium kereteket használunk. A megfelelő szintezés után körben egy rögzítő sort kell kialakítanunk dübelekkel, amire az egyes helységeket behálózó alumínium lécek kerülnek. A lécekre rögzíthetjük később magát az álmennyezetet, valamint ezekre kerül fel a hőszigetelő anyag is. A szigetelő anyag rétegei alá kerül még a párazáró fólia.
Mind az álmennyezet, mind a hozzá tartozó hőszigetelés kialakítása szakértelmet és tapasztalatot igényel, ezért bízzuk inkább szakemberre a feladatot. A megfelelő álmennyezet ugyanis nem csak a hőszigetelés miatt lehet előnyös, hanem akusztikai és tűzvédelmi szempontból is.