A kisebb alapterületű lakások lakói gyakran az erkély beépítésével igyekeznek maximálisan kihasználni a rendelkezésre álló teret, bővíteni a belső lakóteret, egy új, kisebb helység kialakításával.
Az erkély beépítése során az egyik legfontosabb kérdés, hogy hogyan oldjuk meg az utólagos hőszigetelést. A nem megfelelően szigetelt erkély vizesedést és penészesedést eredményezhet, ami idővel az épületszerkezet károsodásához is vezethet.
Nem csak az erkélyen jelentkezik a páralecsapódás problémája hibás szigetelés esetén, hanem a teljes lakótérben. A lakás belső levegője minden esetben tartalmaz valamennyi vízgőzt a háztartási folyamatok, pl. mosás, főzés eredményeként. Fűtési időszakban a meleg levegő a párát kifelé tolja a falakon át, azonban ha ez a nem megfelelő szigetelés miatt nem megy végbe, a hidegebb falakon csapódik ki és penészesedéshez vezet.
Erkély beépítése esetén gyakran jelentkezik a fenti probléma, mivel a legtöbb esetben nem tudjuk az épület külső oldalára felhelyezni a szigetelést. Emiatt belső szigetelést kell kialakítanunk, ami nagyobb odafigyelést és szakértelmet igényel.
A belső oldalon a hőszigetelés előtt ki kell alakítanunk egy párazáró réteget, aminek köszönhetően a nedvesség nem tudja elérni a falszerkezetet. Ezt követően a hőszigetelő lemezeket 5-6 cm vastagságban mind az oldalsó, mind az alsó és felső falakra. A hőszigetelés kerülhet a vízszigetelés fölé, fordított rétegrendnél, vagy alá, egyenes rétegrendnél. Egyenes rétegrend esetén EPS, fordított rétegrend esetén XPS szigetelést ajánlott alkalmazni.
Az újabb építésű, korszerű technológiával épült lakások erkélyei esetén a födémben, a vasbeton koszorúban helyeznek el egy hőhíd-megszakító elemet, ami miatt nincs szükség az erkélylemez szigetelésére. Ezt a megoldást sajnos anyagi okok miatt sem túl gyakran alkalmazzák egyelőre.