Lakóépületünket a vízszigetelés védi meg a nedvesedés okozta károktól. Vízszigetelést olyan helyeken kell kialakítani, ahol fenn áll a vizesedés veszélye, pl. pincékben, talajon fekvő padlón, lábazaton. A megfelelő vízszigetelés kiemelten fontos a lapostetők esetében.
Legegyszerűbb, ha a vízszigetelésről már rögtön az építkezéskor gondoskodunk, hiszen nem csak hatékonyabb szigetelést kapunk, de ezt jóval kevesebb összegből alakíthatjuk ki, mint ha utólag kellene megoldanunk. Ha építkezéskor elmaradt a vízszigetelés, de nedvesedést tapasztalunk, azonnal pótolnunk kell az elmaradt munkát, hiszen a víz maradandó károkat okozhat az épület szerkezetében.
A víz érkezhet a talaj felől, pl. pincében, padlón, az épület alján. Különösen fontos ezeknek a helyeknek a szigetelése akkor, ha már az építkezéskor magas a talaj vízszintje. A lábazatot az épületet körülvevő járdáról felcsapódó víz ellen kell védeni, a falakat, lapostetőt pedig a ráhulló csapadék ellen.
A leggyakrabban használt vízszigetelő anyag a bitumenes lemez vagy a kenhető bitumenes szigetelés. A bitumen alapanyaga a kőolaj, amit a petróleum elpárologtatása után 300-400 fokra felhevítenek és magas nyomás alá helyezik. Bitument természetesen is elő lehet állítani, azonban kibányászása magas költségekkel jár, ezért leggyakrabban mesterségesen állítják elő.
A bitumenes vízszigetelés legnagyobb előnye, hogy rugalmas, nyújtható anyag és hidegen is kiválóan alakítható és hajlítható. Miután a bitumenes szigetelés megszáradt, egységes, homogén felületet alkot, aminek köszönhetően teljesen kizárja a nedvességet. A bitumenes szigetelés hatékonyságát még tovább javíthatjuk különféle műanyagok hozzáadásával.
A bitumenes vízszigetelő lemez előnye, hogy egységes rétegvastagságot biztosít, szinte lehetetlen különböző vastagságban felvinni a felületre. A lemezek egyszerűen méretre vághatók, így egyszerű kiszámolnunk a szükséges mennyiséget. Kiválóan alkalmas a lapostetők szigetelésére, hiszen ellenáll az UV sugárzásnak.
Kenhető bitumenes szigetelést általában a vizes helységekben, csempével történő burkolás előtt érdemes alkalmazni. A kenhető szigetelés legtöbbször két komponensből áll, amiket a felhasználás előtt össze kell keverni. Ezt követően ecsettel vagy simítóval tudjuk felvinni a kívánt felületre a burkolás előtt. Ezzel a fajta szigeteléssel az íves formák és a szűkebb helyek is egyszerűbben szigetelhetők.