A csempe közkedvelt burkolóanyag, főleg a vizes helységek, konyhák esetében, annak ellenére is, hogy nagyon sérülékeny. Akár a felragasztás után is könnyen törnek, felületük karcolódik, vízkövesedik és a köztük lévő fuga is már rövid idő elteltével elszíneződik.
A csempék cseréjét a legtöbben szeretnék elkerülni, vagy késleltetni, mert bontással, rengeteg hulladékkal, kosszal és idővel járó felújítási munka. Törött darabok esetén sajnos nem tudjuk elkerülni a cserét, de ha nincsenek nagyobb sérülések a burkolaton a csempék festéssel történő felújításával pár évig késleltethetjük.
Nem ajánlott a csempefestés a nagy igénybevételű járólapokon, forgalmas helységekben. Pl. üzletekben, irodákban, illetve azok számára, akik a végleges megoldásra törekszenek. Zuhanyfülkék esetében is érdemesebb más megoldást keresni, mert ezeken a helyeken nagy mennyiségű víz kerül a felületre. A csempefestés főleg azok számára ajánlott, akik gyorsan, bontás nélkül szeretnének látványos eredményt elérni ideiglenesen, pl. anyagi okok miatt, vagy a kellően kialakult elképzelések hiányában.
A csempék csúszós, túl sima felületük miatt nagyon nehezen fogják meg a festéket, ezért nagyon sok múlik a megfelelő előkészítésen. Sok bosszúságot tudnak okozni a szabad szemmel nem látható szennyeződések is, mint a konyhában lerakódott zsírfoltok, a vízkő és a tisztítószerek maradványai. Mindenképp használjunk speciálisan a zsírtalanításhoz ajánlott oldószert, amit bő vízzel öblítsük le a tisztítás végeztével. Használhatunk ecet alapú tisztítószert is, amely a vízkövet és a penészt is képes megszüntetni. Ha megbizonyosodtunk róla, hogy sikerült megszabadulnunk a zsíros szennyeződésektől, hagyjuk a teljes felületet 24 órán át száradni. Ha nedves felületre kenjük a festéket, penészesedének indulhat.
A száradás után vigyük fel az alapozót, ami a csempék felületén olyan kötőréteget biztosít, amire könnyebben rá tudjuk kenni a festéket is. Figyeljünk arra, hogy az alapozó a fuga és a csempe mintáinak réseit is kitöltse. Hagyjuk az alapozót is min. 24 óráig száradni.
Ha az alapozó is megszáradt, következhet a festés. A csempe festéséhez a zománcfesték a legmegfelelőbb választás, mert ellenáll a víznek is. A festéket legalább két rétegben vigyük fel a csempékre.