Mely esetekben érdemes elgondolkodni azon, hogy a hagyományos csemperagasztó helyett, a ritkábban használt flexibilis csemperagasztót alkalmazzuk?
Amennyiben beltérben, átlagos méretű burkolólapokkal végezzük a hidegburkolást, elegendő lehet a hagyományos csemperagasztó használata.
Nagyobb méretű burkolólapok választásakor, padlófűtés megléte esetén azonban már erősen ajánlott, kültéri burkoláshoz pedig egyenesen elengedhetetlen a flexibilis csemperagasztó használata. Utóbbi esetben még az is fontos, hogy a csemperagasztó fagyálló adalékanyagokkal legyen ellátva, hiszen ellenállónak kell lennie a faggyal szemben.
A flexibilis burkolatragasztó magas fokú rugalmasságot, tapadó és szakítószilárdságot biztosít, valamint jó deformáló képességgel rendelkezik.
Minden épület esetén az aljzat folyamatos mozgásban van. Ha nem megfelelő csemperagasztót használunk, ami nem követi az aljzat mozgását, a burkolt felület egyszerűen le fogja dobni magáról a csempéket. Főleg a kültéri burkolatok esetén jelent ez problémát, ahol az időjárás folyamatos változása miatt nagy a hőtágulás. Általánosságban elmondható az is, hogy a kültéri burkolatot nagyobb mechanikai terhelés éri a beltéri burkolattal szemben.
A flexibilis csemperagasztó kötési ideje általában 24 óra, ami után a felület járható lesz, azonban a teljes terhelhetőséghez 1-2 hétnek is el kell telnie.
Osztályozás
A flexibilis csemperagasztókat két osztályba sorolják:
S1: Az S1 osztályú csemperagasztók alakváltozásra képesek, közepes méretű lapok esetén ajánlott az alkalmazása.
S2: Az S2 osztályú ragasztók nagy alakváltozásra képesek, ezért a nagyobb méretű lapoknál alkalmazzák őket és olyan esetekben, ha a burkolatnak nagyobb mozgásokat kell lekövetnie, nagyobb terhelés várható rajta.