A falazóanyag kiválasztása olyan alapvető feladat építkezéskor, ami a következő akár 100 évre megváltoztathatatlan állapotot eredményez, hiszen az épület tartószerkezetét nem lehet teljes bontás nélkül kicserélni. Ha nem megfelelően választottuk meg a falazóanyagot, az épületet az alapig vissza kell bontani.
A végleges döntésnek összhangban kell lennie az építkezésben résztvevő szakemberek tudásával és a tulajdonos elvárásaival egyaránt. A tervező jól ismeri a különböző anyagok tulajdonságait, előnyeit és hátrányait, a kivitelező szakemberek nagy gyakorlati tudással rendelkeznek a különböző technológiák terén, de természetesen ugyanolyan fontos figyelembe venni az épület leendő lakóinak igényeit és az építkezéshez rendelkezésre álló keretösszeget is.
Az egyik legfontosabb szempont falazóanyag választásakor, a fal hőszigetelő képességének meghatározása. A téli hideg ellen, a fűtésre fordított költségeket legjobban a lyukacsos szerkezetű, porózus szerkezetű téglákkal csökkenthetjük, hiszen ezekben a felfűtött levegőnek jóval nagyobb utat kell megtennie, így nehezen távozik a falon keresztül. A téglák üregeit sok esetben még valamilyen hőszigetelő anyaggal is kitöltik az extra védelem érdekében. Ezzel szemben a nyári kánikulában előnyösebb választásnak bizonyulnak a tömörebb szerkezetű téglák, amik nehezebben melegszenek fel, így ezek hozzájárulnak, hogy a meleg levegőt az épületen kívül tartsuk.
Szintén fontos szempont a falak terhelhetősége. Teherbíró képesség szempontjából a tömörebb építőanyagok az előnyösebbek, hiszen ezekből szilárdabb falak építhetők. A lyukacsos téglák esetén a falak nagy részét levegő tölti ki, ami miatt kevésbé terhelhető szerkezetek készülnek belőlük.
Hangszigetelés szempontjából szintén a tömör téglák jelentenek nagyobb védelmet, mert nagy tömeget tartalmaznak, így nehezen jutnak át a nem kívánt zajok a falakon. A magas hangszennyezésű, forgalmas területeken érdemes inkább a tömörebb téglákat előnyben részesíteni.
A páraáteresztő képességet tekintve a tömör építőanyagok elmaradnak a lyukacsos szerkezetű téglákkal szemben. Az épületben keletkező pára ezeken a téglákon keresztül sokkal egyszerűbben távozik, ezért a fal nem fog nedvesedni. Ezzel elkerülhetjük a nem kívánt penészesedést, ami akár komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet hosszú távon.