A csempeburkolat esztétikus megjelenéséhez nem csak a lapok minősége, hanem a megfelelő fugaanyag kiválasztása is jelentősen hozzájárul.
Új építésű és felújított épületek esetén is, a hidegburkolaton elsőként jelentkező hibák szinte minden esetben a fugán jelentkeznek először. Ezek jobb esetben csak elszíneződések, de lehetnek apró vagy akár nagyobb repedések is benne, amik miatt később még a burkolat is károsodhat.
Ha tisztában vagyunk a fuga kiválasztásának legfontosabb szempontjaival, könnyen elkerülhetjük a bosszantó hibákat. Mik ezek a szempontok?
Fuga szélessége
A fugaszélesség kiválasztása függ a burkolólap élképzésétől. Az élvágott lapok esetében általában legalább 2 mm-es fugahézag ajánlott, míg a hagyományos élképzésű lapoknál a javasolt szélesség 2-3 mm. Általánosan elmondható, hogy a 3 mm-es fugahézag a leggyakoribb. Amennyiben rusztikus burkolólapokkal dolgozunk, a nagyobb fugahézagok is stílusosak lehetnek, azonban ez ízlés kérdése. Az egyenetlen, hullámos szélű lapok esetében akár a 4-5 mm-es fugahézagokat is ajánlunk.
Fuga színe
Amennyiben a burkolat egységes megjelenését szeretné hangsúlyozni, érdemes olyan fugaszínt választani, amely harmonizál a lapok színével. Ha azonban kontrasztosabb megjelenést kíván elérni, akkor olyan fugaszínt válasszon, amely markánsan eltér a lapok színétől.
Mivel a padló nagyobb igénybevételnek van kitéve, mint a falak, lehetőleg kerüljük rajta a fehér színt, hiszen úgyis rövid idő alatt el fog színeződni. Válasszunk inkább valamilyen, a burkolat színéhez illeszkedő sötétebb árnyalatot.
Vizes helységek
A vizes helységekben a könnyebb tisztíthatóság érdekében ajánlott vízlepergető fugát alkalmazni, amely nem szívja magába a nedvességet.
Szilárd vagy rugalmas?
Kiemelkedő fontossága van a padlóburkolat terhelésállóságának, ezért célszerű a padló fugázásához a szilárd, nagy terhelést bíró fugákat választani. Falburkolat esetén lehetőség nyílik a rugalmasabb fugák közül való választásra is.