Amikor családi házunk életterét a tetőtér beépítésével növeljük, nem elég a padló és a válaszfalak kialakításáról, valamint a megfelelő hőszigetelésről gondoskodni, hanem azt is meg kell oldanunk, hogy milyen módon biztosítjuk a tetőtérbe bejutó természetes fényt.
Tetőtéri ablak kiválasztásakor fontos szempont, hogy nyitáskor ne akadályozza a belső tér optimális kihasználtságát, illetve, hogy a kilátás mind ülve, mind állva biztosított legyen. A legkényelmesebb használatot ilyen szempontból a felső kilincses tetőtéri ablakok nyújtják. Annak érdekében, hogy kényelmesen elérjük a felső kilincset, a saját magasságunkhoz képest 30-40 centiméterrel magasabban kell elhelyezkednie.
Természetesen a kiválasztáskor figyelnünk kell arra is, hogy az ablak megjelenése illeszkedjen a tetőtérben kialakított lakótér kinézetéhez, falak, berendezési tárgyak színéhez. Mivel manapság számos gyártó termékei közül választhatunk, szinte biztos, hogy találunk olyat, ami tökéletesen passzol otthonunk megjelenéséhez.
Az egyik legfontosabb szempont a tetőtéri ablak hőszigetelési képessége, ami elsősorban attól függ, hogy az ablak két- vagy háromrétegű üvegezéssel van-e ellátva, illetve hogy a tömítés milyen anyaggal van megoldva. Minél több rétegből készült, annál jobb a hőszigetelő tulajdonsága. A tetőablak csere a fűtési számlát csökkentésére is kiváló megoldást jelent, ugyanis a szigeteletlen nyílászárókon át a fűtési energia akár 30%-a is távozhat. A megfelelően szigetelt ablak azonban nem engedi ki a fűtési energiát sem az üvegfelületeken sem az illesztéseknél. A modern tetőablakokat nagy precizitással munkálják meg, így egyszerűbb a falba illesztésük is, amivel szintén megakadályozhatjuk, hogy a felfűtött levegő távozzon a pontatlan illesztéseken keresztül.
A hőszigetelés mellett érdemes a hangszigetelésről is gondoskodnunk, főként, ha a lakóépület pl. egy nagyobb forgalmú út mellett helyezkedik el. A beszűrődő zajt egy zajszűrő üvegezéssel ellátott ablakkal tudjuk csökkenteni.
Végezetül, de nem utolsó sorban már a tervezési szakaszban határozzuk meg, hogy milyen lesz a tetőtéri ablak árnyékolása. A tetőablakon bejutó fény nem csak a nyári hónapokban okoz kellemetlenséget, de akár a téli időszakban rátűző napsütés is jelentős hőenergiát képes termelni. Választhatunk redőnyt, vagy külső hő- és fényvédő rolót, amikkel a hőszigetelés hatékonyságát is tudjuk növelni. Belülről pedig reluxával tudunk gondoskodni a megfelelő árnyékolásról.