A szilikon tömítőt elsősorban dilatációs rések kitöltésére és vízzáró szigetelésre használják. Mivel a különböző tulajdonságú anyagok eltérően viselkednek hőmérséklet-ingadozás és nedvesség hatására, elengedhetetlen, hogy találkozási pontjaikon dilatációs réseket alakítsunk ki. A vízzárás célja pedig, hogy megakadályozza a víz bejutását a nem kívánt helyekre.
A dilatációs rés folyamatos mozgásban van, mivel az eltérő anyagok találkozásánál jelentkező térfogatváltozások ezen a ponton zajlanak le. A szilikon ideális megoldás lehet a dilatációs rések kitöltésére, mivel rugalmasságának köszönhetően lehetővé teszi a mesterségesen kialakított rés tágulását és összehúzódását.
A szilikont leggyakrabban fürdőszobában, WC-ben és konyhában alkalmazzák, különösen csaptelepek környékén. Mivel a nedves környezet kedvez a baktériumok és penészgombák megtelepedésének, érdemes gombaölő hatású szilikont választani. Emellett lakóterekben, például ajtók mellett és parketta szegélyeknél is hasznos, hogy esztétikus és rendezett végeredményt érjünk el.
Szilikonozás előtt a felületet megfelelően elő kell készíteni, vagyis a felületet előzőleg zsírmentesíteni és portalanítani kell. A réseket ki is porszívózhatjuk a zsírtalanítást pedig végezhetjük pl. denaturált szesszel vagy ablaktisztító folyadékkal.
A megfelelő előkészítés után következhet a szilikon felhordása. Fugázáshoz célszerű a felület színével harmonizáló típust választani áttetsző helyett, de a fehér szilikon is jó alternatíva lehet, különösen fürdőszobában, például a kád, WC, csempe és járólap találkozásánál. A szilikon általában hengeres kiszerelésben kapható, amelyből egy csőrös adagoló segítségével, kinyomópisztollyal lehet precízen felvinni az anyagot.
A megtisztított felületre kinyomópisztollyal vigyük fel a szilikont. Ha a rés mély, bőségesen adagoljuk. Ezután permetezzük be a szilikont és annak környezetét zsírtalanítóval – erre az ablaktisztító spray a legmegfelelőbb. Ennek célja, hogy amikor spaklival lehúzzuk a felesleget, az ne tapadjon a környező felületekhez, így könnyen letörölhető legyen.
Szilikonozáskor mindig ügyeljünk arra, hogy a munkát saroktól sarokig végezzük, és egyszerre csak annyi anyagot nyomjunk ki, amennyit azonnal el tudunk dolgozni, a szilikon ugyanis a levegővel érintkezve gyorsan száradni kezd. Mivel a frissen felvitt anyag még órákkal később is puha, sérülékeny lehet, a szilikonozott felület takarítását hagyjuk inkább másnapra.