A tégla kerítés nemcsak időtálló és tartós, de esztétikailag is elegáns megoldás lehet bármely ingatlan számára. A klasszikus bontott tégla megjelenése harmonizál modern és hagyományos környezettel egyaránt. Bár a megépítése valamivel nagyobb befektetést és munkát igényel, a végeredmény mindenért kárpótol.
Az első és legfontosabb lépés a tervezés. Mérjük fel a területet, határozzuk meg a kerítés hosszát, magasságát, valamint azt, hogy hol lesz kapu, ajtó. Készítsünk egy pontos tervrajzot. Számoljuk ki a szükséges téglák és alapanyagok mennyiségét. Ne feledkezzünk meg a szerszámok beszerzéséről sem. Kézenfekvő megoldás, ha bontott téglát használunk, ami nemcsak egy hosszú élettartamú, strapabíró alapanyagot jelent, de a környezetvédelmet is szolgálja, hiszen így a bontási hulladék nem a lerakókba kerül. Szükségünk lesz még betonra az alaphoz, falazóhabarcsra a téglák összeillesztéséhez és olyan általános szerszámokra, mint a vízszintező, mérőszalag, ásó, lapát.
A téglakerítés súlya miatt masszív alapra van szükség hozzá. Ássunk egy kb. 30-40 cm széles és legalább 60-80 cm mély árkot. Ezáltal az alap a fagyhatár alá nyúlik. Mindig erősebb beton használatára van szükség alapként, tehát jó minőségű, nagyobb szemcséjű sódert keverjünk elegendő cementtel és tiszta vízzel, hogy biztosítsuk az ideális kötést. Hagyjuk megkötni legalább 2-3 napig, de ideálisan akár egy hétig is.
A kerítésalap tetejét vízszigeteléssel kell ellátni! A talajból a betonon keresztül felszivároghat a víz a téglákba, ami komoly problémákat okozhat, például sókivirágzást, gombásodást vagy akár a fagyás miatti károsodást.
Készítdük elő a téglákat és keverjük be a zsákos falazóhabarcsot. Helyezzünk egy sor téglát a betonalapon lévő vízszigetelésre. A vízszintező használatával ellenőrizzük, hogy a téglák pontosan egyenesek és szintben legyenek. Ezt követően minden második sort fél téglával kezdjünk, hogy a téglák megfelelő kötésben legyenek.
Körülbelül 1,5 cm vastagságú habarccsal biztosíthatjuk a megfelelő szélességű fugatávolságot. A habarcs ne folyjon ki a téglák oldalánál, mert esztétikailag nem előnyös, ráadásul nehéz eltávolítani, amikor már megkötött. A falazás után, még friss habarccsal, fugázzuk ki a réseketA falazás után, még friss habarccsal, fugázzuk ki a réseket. Ez nemcsak szép esztétikai hatást kelt, de védi is a falat a nedvességtől.
Miután a habarcs teljesen megszáradt, a kerítés akár színezhető is kültéri falfestékkel de mindenképp ajánlott legalább impregnáló használata, ami tovább növeli a kerítés élettartamát.