Utólagos hőszigetelés esetén alaposan mérlegelnünk kell, hogy a polisztirol vagy a kőzetgyapot szigetelés a legalkalmasabb lakóépületünkre. Mindkettő számos előnnyel rendelkezik, a döntést az határozza meg, hogy számunkra mely szempontok a legfontosabbak.
A polisztirol legegyértelműbb előnye a kőzetgyapottal ellentétben az ára, ezért ez népszerűbb választás. A polisztirol hőszigetelő lemezek ára akár 40%-kal is kedvezőbb lehet az ugyanolyan vastagságú kőzetgyapoténál, különösen, ha még kedvezményesen is sikerül hozzájutnunk.
Polisztirol szigetelés esetén is többféle termék közül válogathatunk. A hagyományos, fehér EPS hőszigetelő lemezeken kívül elérhető még a grafit adalékanyagos, szürke színű, ami jóval magasabb hőszigetelő képességgel rendelkezik.
A kőzetgyapot hőszigetelés jóval drágább ugyan a polisztirolnál, azonban ezért cserébe számos előnyt kapunk.
A kőzetgyapot kiváló páraáteresztő képességgel rendelkezik, mivel a szálas szerkezetének köszönhetően akadálytalanul mozog benne a vízpára. Ezáltal a penészesedést is elkerülhetjük. A sűrű szerkezet szintén hozzájárul a hangszigetelés mértékének növeléséhez, hiszen sokkal jobban elnyeli a hangokat a polisztirollal kivitelezett hőszigetelésnél. A jobb hangszigetelésnek elsősorban a forgalmas utak, repülőtér közelében épült házak esetén van jelentősége.
A kőzetgyapot egyik legfontosabb előnye, hogy természetes, ásványi, nem éghető anyag. Tűz esetén gátolja annak terjedését és megvédi a falakat a károsodástól. A polisztirol szigetelés ezzel szemben csepegve ég, de amennyiben megfelelően, légrések nélkül kerül fel a falakra, nem tehet kárt a szerkezetünkben.
Amennyiben sikerült kiválasztani, melyik anyaggal készüljön a hőszigetelés, döntést kell hozni a vastagságáról is. Alapvetően minél vastagabb a hőszigetelés, annál magasabb lesz a hatásfoka. 10-15 cm-es szigetelés fölött azonban már nem érhetünk el jobb hatásfokot kizárólag a vastagság növelésével, ekkor érdemesebb inkább a minőségi anyagokat előnyben részesíteni. Válasszuk inkább a grafitos szigetelést polisztirol esetén, aminek 20-30%-kal jobb a hatékonysága, vagy kétrétegű kőzetgyapotot egy réteg helyett. Utóbbinak a külső, kb. 2 cm-es rétege keményebb, ezért jobban ellenáll a sérüléseknek, benyomódásoknak, a puha, belső rétege pedig hőhídmentesen egyenlíti ki a falban lévő egyenetlenségeket.