Szinte minden ingatlannál szükség van legalább egy kültéri lépcsőre, legyen az a bejárathoz, a teraszhoz, vagy a pincelejáróhoz vezető lépcső. Bár első pillantásra egyszerűnek tűnhet a betonlépcső kivitelezése, a megfelelő előkészítés és körültekintés hiányában jelentősen csökkenhet a tartóssága.
Mielőtt nekilátnánk a munkának, érdemes megfontolni, hogy valóban a betonlépcső-e a legmegfelelőbb megoldás otthonunk számára. Beltéri lépcsők esetében esztétikusabb és praktikusabb lehet egy vasvázra épített falépcső. Kültéri lépcsők esetében viszont kifejezetten ajánlott a beton használata. Számos gyártó kínál előre gyártott lépcsőelemeket, amelyeket egyszerűen a kívánt helyre kell rögzíteni.
Ha mégis a házi betonozás mellett döntünk, először pontosan meg kell határoznunk a lépcső méreteit, beleértve a fokok számát és a dőlésszöget. Annak érdekében, hogy a betonlépcső harmonizáljon otthonunk megjelenésével, a betonozást követően burkolatot kell kapnia. Fontos figyelembe venni, hogy a burkolat miatt a fokok 1-2 centiméterrel keskenyebbek lesznek. Általánosan elmondható, hogy minél alacsonyabbak és szélesebbek a fokok, annál kényelmesebb a lépcső. Az ideális fokszám meghatározásához az első foknál egy lécet helyezünk el, majd egy zsinór segítségével felmérjük a dőlésszöget a legfelső fellépőig.
A betonozást csak egy megfelelő alap elkészítése után kezdhetjük meg. Nem elég valamilyen tömörített anyagra vagy döngölt földre építeni, mert ezek idővel megsüllyedhetnek, és a szerkezet instabillá válhat. Az alapot a lépcső dőlésszögének megfelelően kell kialakítani, erős vasalással, legalább 15-20 cm vastagon.
Miután az alap megkötött, el kell végeznünk a megfelelő vízszigetelést bitumenes lemezekkel. Ezt követi a zsaluzás, amelyhez használhatunk előre gyártott zsaluelemeket, vagy pontosan kimért, egyenes deszkákkal is dolgozhatunk. A betonozást az első lépcsőfoknál kezdjük, és fokozatosan haladunk felfelé, miután az előző fok megszilárdult. A fokok kialakításánál ügyeljünk a pontos méretekre, a vízszintre és a megfelelő vasalásra.
Egyszerűbb lépcsők esetében a munka akár egy nap alatt is elkészülhet, de a beton teljes kötése csak megfelelő utókezeléssel érhető el. A burkolatot kizárólag a beton teljes kötése után helyezhetjük fel.