Szinte minden ingatlan estében szükség lesz legalább egy lépcsőre akár az épületen belül, akár a bejárathoz, teraszhoz, vagy pince lejáróhoz. Első pillantásra egyszerűnek tűnhet a beton lépcső kivitelezése, de ha nem vagyunk elég körültekintők és felkészültek, az könnyen a tartósság rovására mehet.
A munkálatok megkezdése előtt érdemes átgondolni, hogy biztosan a beton lesz-e a legmegfelelőbb megoldás otthonunkban. Beltéri lépcső kialakítása esetén előnyösebb és esztétikusabb lehet például egy vasból készült vázra rögzített falépcső. Külső lépcső esetén azonban kifejezetten ajánlott a beton. Számos gyártó kínál már előre gyártott lépcső elemelet, amelyeket egy szerűen csak rögzíteni kell a kívánt helyen.
Amennyiben mégis a házilag történő betonozás mellett döntünk, előzetesen pontosan meg kell határoznunk, mekkora legyen, vagyis hány fokból álljon, és milyen dőlést kapjon. Azért, hogy a beton lépcső is illeszkedjen majd otthonunk megjelenéséhez, a betonozást követően valamilyen burkolatot is kell kapnia. Ez azért fontos, mert úgy kell számolnunk, hogy a burkolattal együtt a fokok 1-2 centiméterrel lesznek keskenyebbek. Általánosságban elmondható, hogy a lépcső annál kényelmesebb, minél alacsonyabbak és nagyobb a felülete a fokoknak. Az ideális fokszámot kiszámolhatjuk, ha az első fokhoz egy lécet ütünk le, majd egy, a tetejéhez rögzített zsinórt elvezetünk a fal mellett a legfelső fellépőig. Így már a dőlést is előre láthatjuk.
A betonozást mindig egy biztonságos alap elkészítése után kezdhetjük csak meg. Nem elég csupán valamilyen masszív ömlesztett anyagra, esetleg döngölt földre építeni, mert ezek megsüllyedhetnek idővel és a szerkezet nem lesz elég biztonságos. A lépcső dőlésének megfelelő lejtéssel, erős vasalással kell kialakítanunk az alapot, legalább 15-20 cm vastagon.
Ha az alap megkötött, el kell végeznünk a megfelelő vízszigetelést, bitumenes lapokkal. Ezt követi a zsaluzás, amihez előre legyártott zsaluelemeket is használhatunk, de ha ezek nem állnak rendelkezésre, pontosan kimérve, egyenes deszkákkal kell dolgoznunk. A betonozást az első lépcsőfoknál kezdjük, innen haladunk felfelé folyamatosan, amikor az előző lépcsőfok már kellően megszilárdult. A fokok kialakítása közben figyeljünk a pontos méretekre, a vízszintre és a vasalásra.
Ugyan a munka egyszerűbb lépcső esetében akár egy nap alatt is elkészül, de a beton teljes kötése, megfelelő utókezeléssel csak jóval később alakul ki. A kívánt burkolatot kizárólag a teljes kötést követően helyezhetjük fel az elkészült lépcsőre.