Amennyiben stabil, masszív betonszerkezetet szeretnénk építeni, a megfelelő tartást a jó minőségű beton mellett a betonacél alkalmazásával tudjuk biztosítani. Használata elengedhetetlen az építőiparban, hiszen nagy szerepet játszik az alap, födém, koszorú, kialakításában és megerősítésében.
Nem csak a nagyobb építkezéseken ajánlott a betonacél alkalmazása, de az olyan egybefüggő betonfelületet igénylő kisebb betonozási munkák esetén is segítséget nyújthat, mint a járdák, feljárók, aljzatok kialakítása.
A betonacélt olyan helyen ajánlott alkalmazni, ahol van rá lehetőség, hogy pár centiméternyi beton vegye körbe minden oldalról. Így a szerkezete és az egyenetlen, bordás felülete révén növelni tudja a friss beton kötését, ezáltal egy szilárd, homogén rendszerré állnak össze.
A betonacélt általában a friss beton elterítése előtt helyezzük el a szerkezetben, az előírásokat szem előtt tartva, annak a függvényében, hogy szálakban vagy rácsos formában alkalmazzuk.
Minél nagyobb a rudak átmérője, annál stabilabb, masszívabb szerkezet építhető vele, a kisebb átmérő pedig jobb tapadást eredményez. Vékonyabb betonacélból készülhet előre gyártott, hegesztett betonacél háló is.
A betonacéllal megerősített szerkezetben a beton a nyomóerőt, az acél a húzóerőt veszi fel. A beton kiválóan bírja a nagy nyomást, de ha oldalirányból húzóerő éri, könnyen megrepedhet, amit a benne lévő acélszerkezet tud megakadályozni.
A betonacél szálakat 6 és 12 folyóméteres hosszúságban árulják, amik közül egyszerűbb szállíthatósága és használata miatt a 6 méteres terjedt el jobban. Ezt használják általában családi házak építésekor, a 12 méteres változatot pedig inkább nagyobb volumenű építkezéseken. Amennyiben méretre szeretnénk vágni a szálakat, egyszerűen megoldhatjuk egy flexszel, ha pedig toldásra van szükség azt a szálak egymás mellé helyezésével végezhetjük el. Toldásnál kerüljük a hegesztést, mert ez a szerkezet gyengüléséhez vezet. Elegendő az egymás mellé helyezett szálakat pl. gyorskötöző dróttal rögzíteni, hogy ne távolodjanak el egymástól.
Az építkezés után megmaradt betonacél szálakat kreatív módon is felhasználhatjuk. Készíthetünk belőle pl. virágtartót, egyéb merevítő vagy tartóelemeket.