A megfelelő falazóanyag kiválasztásakor elengedhetetlen, hogy a tervező és az építtető szoros együttműködésben dolgozzanak, hiszen a tervező széleskörű ismeretekkel rendelkezik az anyagok előnyeiről és hátrányairól, míg az építtető az, aki hosszú távon, akár évtizedeken át fogja használni az épületet.
Mivel a falazóanyag kiválasztása legalább 50 évre szóló döntés, fontos figyelembe venni, hogy ez alkotja a ház tartószerkezetét, melyet csak akkor lehet kicserélni, ha az egész épületet az alapokig visszabontjuk.
Milyen tényezők befolyásolják a falazóanyag kiválasztását?
Az építőanyagok folyamatosan növekvő árai miatt a kivitelezés összköltsége egyre fontosabb szempont. Szerencsére napjainkban számos alternatíva áll rendelkezésre, így ha a fa- és vasanyagok, vagy a falazóelemek árának emelkedése miatt túl magasnak érezzük az építkezés költségeit, könnyen választhatunk más megoldásokat.
A falszerkezet legfontosabb tulajdonságai közé tartozik a tartósság, teherbírás, valamint a hő- és hangszigetelő képesség. Tömör falazóanyagok, mint például az égetett kerámia tégla vagy a mészhomoktégla, erősebb teherbírással és kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek.
Az égetett, lyukacsos szerkezetű téglák, mint például a Porotherm téglák, a belső légüregek miatt kiváló hőszigetelő képességgel bírnak, ugyanakkor gyengébb a hangszigetelésük a tömör téglákhoz képest. Minél kevésbé tömör a fal szerkezete, annál jobb a hőszigetelése, de ezzel párhuzamosan csökken a hangszigetelő képessége.
A lyukacsos szerkezetű, porózus téglák további előnye a jó páraáteresztő képesség, amely lehetővé teszi, hogy a nedvesség pára kicsapódás nélkül távozzon a falakon keresztül, így elkerülhető a penészesedés. Ugyanakkor ezek a téglák sérülékenyebbek, és törés esetén jelentősen romlik a hőszigetelő képességük, valamint több hulladék is keletkezhet, ha nem kezeljük őket kellő óvatossággal.
A téli időszakban a legjobb hőszigetelést a porózus szerkezetű, szigeteléssel ellátott falazóelemek nyújtják, míg nyáron a tömör falazatok jobban megakadályozzák a hő bejutását az épületbe, mivel lassabban melegszenek át. Így tehát érdemes eldönteni, hogy inkább a fűtésszámlákat, vagy a nyári klímatizálási költségeket szeretnénk csökkenteni.