A lakóházak körüli járdák nem csak a közlekedést szolgálják, hanem a hatékony vízelvezetést is, mely megóvja a lábazatot a nedvességtől, így hozzájárul az épület stabilitásának megőrzéséhez.
Manapság a két legelterjedtebb típus a térkő és a beton járda.
Térkő járda
A térkő járda esztétikusabb és egyedibb megjelenést biztosít az udvarnak. A térkövek ma már széles szín- és formaválasztékban kaphatók, amelyekkel változatos mintázatokat alakíthatunk ki, míg a beton járdát csak nagy lapokban lehet kialakítani. Ha a térkő teljes anyagában színezett, az esetleges kopás sem jelent problémát.
A térkő járda is több évtizedes használatra készült. Nagyobb terhelés esetén vastagabb térkövet ajánlott választani. Előnyük, hogy kopásálló és csúszásmentes felülettel is beszerezhetők, így csapadékos és fagyos időben is biztonságosak.
A térkő karbantartása egyszerű, csak rendszeres tisztítást és a lehulló falevelek eltávolítását igényli. Az elemenkénti lerakásnak köszönhetően a sérült vagy törött darabokat könnyen kicserélhetjük.
Beton járda
A hagyományos beton járda elkészítése a legköltséghatékonyabb és legkevesebb szaktudást igénylő megoldás, amit akár saját kezűleg is megvalósíthatunk. Ezért már évtizedek óta népszerű a lakóházak környezetében. Fontos, hogy tisztában legyünk a betonkeverés és zsaluzás szabályaival mielőtt nekilátunk a munkának.
Általában 10 cm vastagság elegendő az átlagos terheléshez. Annak érdekében, hogy a járda fagyás hatására ne repedezzen, kb. 2 méterenként dilatációs csíkokat kell elhelyezni vékony lécek segítségével. A betonsávot úgy kell kialakítani, hogy enyhén kifelé lejtsen, ezzel biztosítva az esővíz elvezetését az épülettől. Az elkészülte után néhány napig rendszeresen öntözni kell.
A beton járda hátránya, hogy kevésbé esztétikus, és színe nem igazítható a lakóépület vagy kert megjelenéséhez.