A homlokzati hőszigetelés ragasztást igényel. Az ehhez alkalmazott víztartalmú ragasztók hatékonyságát mind a nagy meleg és hideg is csökkenti. A hőszigeteléshez legalkalmasabb időjárás ezért főleg késő tavasszal és kora ősszel van.
A vakoláshoz hasonlóan a hőszigetelést is 5 Celsius fok fölött és 30 Celsius fok alatt érdemes elvégezni. Ha túl magas a hőmérséklet, a ragasztó túl gyorsan szárad, ezért könnyen keletkezhetnek repedések, amik nagymértékben csökkentik a hőszigetelés hatékonyságát. Figyeljünk arra is, hogy túl gyors száradást, akár a nagyobb szél is okozhat, hiszen hamarabb elpárolog a ragasztóból a víz. Hidegben pedig előfordulhat, hogy a ragasztó még a teljes száradás előtt megfagy. A hőmérsékleten kívül, a ragasztóba a levegőből bejutó víz is hátráltathatja a munkát, kerüljük tehát a ködös, esős időt is.
Ha mégsem elkerülhető, hogy a fenti időjárási körülmények között kezdjünk neki a hőszigetelésnek, ajánlott, hogy az állványok elé hálót, vagy valamilyen takaró réteget is tegyünk, ami védi a frissen elkészült szigetelést vagy vakolatot az időjárási viszontagságoktól. Ha a szigetelés alatt megszáradt a ragasztó, a külső felületet is el kell látni egy hálóval megerősített ragasztó réteggel, ami után a végső vakolat réteg felvitelével már nem kell sietnünk, akár hónapokat is várhatunk.
Nemcsak a homlokzat esetén, hanem a lábazati szigetelésnél és a tetőtér szigetelésénél is a tavaszi és az őszi hónapok a legideálisabbak, de pl. a padlószigetelést a téli időszakban is elvégezhetjük, mivel ez beltéri munka.
A hőszigetelés megkezdése előtt érdemes felderíteni, hogy a házunknak hol a legnagyobb a hővesztesége. Ehhez a tervrajzok áttekintése és a helyszíni felmérés mellett, szükségünk lehet hőkamerás vizsgálatra is, amit kizárólag a fűtési időszakban lehet elvégezni, ezért érdemes jó előre gondolkodni. A hőkamerás vizsgálat költsége viszonylag magas, de ennek segítségével készíthetjük el a leghatékonyabb hőszigetelést, ami által az erre fordított költségek is hamarabb megtérülnek. Az említett vizsgálatokat mindenképp szakembernek kell végezni és kiértékelnie, annak érdekében, hogy testre szabott tervet tudjon készíteni.
A hőszigetelés kialakítása mellett érdemes elgondolkodni a nyílászárók cseréjén is, hiszen ezzel is tudjuk javítani a szigetelés hatásfokát.