Ha harmonikus homlokzat színt szeretnénk találni, fontos hogy szem előtt tartsuk az épület méretét, korstílusát, funkcióját és az alkalmazott burkolórendszert is.
A legnépszerűbbek a visszafogottabb, természetesebb árnyalatok, amelyek kiválóan illeszkednek a környezethez. Az erősebb, élénkebb színeket inkább kiegészítésként használjuk, kisebb mértékben, mert nagyobb felületen ezek még feltűnőbbek, zavaróak lehetnek. Egyes színek nyugodtabb hangulatot kölcsönöznek az épületnek, míg mások erősebb, nyugtalanítóbb hatást gyakorolnak ránk.
A világosabb árnyalatok azért is bizonyulnak előnyösebb választásnak, mert kevésbé szívják magukba a napsugarakat, így sokkal kisebb a fakulás, foltosodás veszélye. Ezzel szemben a sötét színeken sokkal hamarabb jelentkezik és látványosabb is ez a probléma.
A fakulást még inkább elkerülhetjük, vagy késleltethetjük, ha olyan vakolatot választunk, amely ellenáll az UV-sugárzásnak. Sajnos ezek a termékek sokszor drágábbak, de hosszú távon megtérül az ezekre fordított költség, hiszen a homlokzat akár évtizedekig megőrzi eredeti állapotát. A szervetlen ásványi pigmentek sokkal inkább ellenállnak az UV-sugárzásnak, ezért figyeljünk arra, hogy minél magasabb mértékben tartalmazzon ilyen pigmenteket a vakolat. A szerves pigmenteket tartalmazó termékek színe általában pár éven belül fakulásnak indul.
A napsugárzás mellett az egyéb időjárási tényezők is negatívan befolyásolják a homlokzat tulajdonságait, hiszen közvetlenül érintkezik az esővel, hóval, akár savas esővel vagy az olyan légszennyező anyagokkal, mint a füst. Az épületet körülvevő növények is hozzájárulhatnak a homlokzat eredeti színének elszíneződéséhez, fakulásához. Manapság már kaphatók olyan termékek, amelyek időjárásálló tulajdonságokkal járulnak hozzá a homlokzat tartósságához.
A felhordáshoz mindenképp vegyük igénybe szakember segítségét, hiszen számos szabályt be kell tartani a kivitelezés során. Ilyen például az alapanyagok gyártási ideje, amely, ha nem egyezik, akár színbeli különbségeket is tapasztalhatunk a száradást követően.
A homlokzat színezésekor plusz egy vakolatréteget hozunk létre, ami ha nem megfelelő minőségű, nem csak a szín tartósságára van hatással, hanem a teljes külső vakolat tulajdonságait negatívan befolyásolja.