2024.02.01.
Sokan tartanak attól, hogy télen végezzék el a hideg burkolást, pedig erre általában akkor kerül sor, amikor a nyílászárók a helyükön vannak, és gyakran már a fűtőrendszer is telepítve van, vagy akár már üzemel is. Arra, hogy hogyan végezhető el a csempézés a téli, fagyos időszakban problémák, sérülések és negatív következmények nélkül, különös figyelmet kell fordítani.
Melyek a legfontosabb szempontok, amelyeket szem előtt kell tartanunk, ha hideg időben történik a burkolat felhelyezése?
- Lényeges, hogy mindig olyan időszakban kezdjük el a hidegburkolást, amikor garantált, hogy legalább 24 órán át nem esik 5 Celsius fok alá a hőmérséklet. Hősugárzókkal, vagy ha van, a fűtésrendszer megfelelő beállításával tudjuk biztosítani ezt a feltételt a felület számára. Hidegburkoláshoz a legideálisabb felületi hőmérsékleti érték a 18 Celsius fok.
- A hideg időjárás kedvezőtlen hatással lehet a ragasztók száradási idejére. Fontos biztosítani a megfelelő hőmérsékletet a ragasztás során a gyártói ajánlások figyelembevételével.
- Válasszunk olyan termékeket, amelyek hideg időben is hatékonyan működnek.
- A ragasztó mellett, a csempe tárolására is fontos odafigyelni a téli időszakban. Ha a burkolat fagyálló kivitelű, akkor a helyzet egyszerű, mivel ilyenkor gyakorlatilag nem kell különösebben aggódnunk. Ellenkező esetben a lapokat ajánlott betakarni fóliával, hogy megóvjuk őket a felesleges nedvességtől. A burkolás előtt célszerű néhány órán át melegben tartani őket.
- A hideg idő megköveteli a megfelelő előkészítést és tervezést a burkolási munkálatokhoz. Alacsony hőmérséklet esetén a burkolás gyakran hosszabb időt vesz igénybe, mivel lassul a száradási folyamat.
- A hideg időben történő burkolásnál a megfelelő szellőztetésre is kiemelt figyelmet kell fordítani a páralecsapódás elkerülése és burkoló szakemberek védelme érdekében.