1. rész a repedések típusai
A megrepedt falak az esetek többségében szerencsére nem jelentenek nagyobb veszélyt, azonban a lehető leghamarabb gondoskodjunk a repedések kijavításán, így elkerülhetjük az épület további károsodását és jelentős összegeket takaríthatunk meg.
Milyen okok vezetnek a falak repedéséhez?
A falak repedezése számos okra vezethető vissza. Előfordulhat, hogy az épület kivitelezése során alacsonyabb minőségű anyagokat használtak vagy nem megfelelő technológiát alkalmaztak. A repedéshez hozzájárulhatnak a szélsőséges időjárási körülmények, a közelben lévő nagy forgalmat lebonyolító utak vagy az épület környékén zajló építkezések is. A legnagyobb problémát az jelenti, ha a falak repedése a nem megfelelő vízelvezetés miatt következik be. Ebben az esetben a ház alapja alól a víz könnyen kimossa a földet, ami miatt az épület megsüllyed. Ennek a javítása sajnos hosszú, bonyolult folyamat és magasköltségekkel jár.
Melyek a gyakori repedés fajták?
Hajszálrepedés: A hajszálrepedés 1 mm-nél keskenyebb méretű és nincs mélysége. Szerencsére ezeknek az oka a legtöbb esetben csak a nem megfelelően végzett vakolásban kereshető, aminek a javítása egyszerű folyamat.
1 mm és 1 cm közötti repedések: Az 1 mm fölötti repedések folyamatos figyelmet igényelnek, hiszen ha elkezdenek terjedni vagy egyre növekszik a szélességük, statikus szakember kivizsgálására lesz szükségünk. Amennyiben nem terjed vagy növekszik a repedés gondoskodjunk a hiba kijavításáról.
1 cm fölötti repedések: Amennyiben 1 cm-nél is szélesebb repedést észlelünk a falon azonnal statikust kell hívnunk, hiszen ez az életveszélyes a hiba akár az épület összedőléséhez is vezethet rövid távon.
A repedések iránya szerint megkülönböztetünk vízszintes, függőleges és függőleges repedést.
A vízszintes repedések megjelenése esetén előfordulhat, hogy az épület alapja nem megfelelő módon készült el vagy a vízelvezetés hiányában a talajvíz elkezdte kimosni alóla a földet. Gondoskodnunk kell tehát az alap utólagos javításáról, vagy el kell készítenünk a telek hatékony vízelvezetését.
Függőleges repedéseket gyakrabban észlelhetünk és leggyakrabban a falak nem megfelelő kapcsolódása hozza őket létre. Amikor egy fal elkezd megsüllyedni a hozzá kapcsolódó nem követi a mozgását és elválik tőle. szakembernek kell megállapítania, hogy egyszeri mozgásról van-e szó, vagy a probléma folyamatosan fenn áll.
Az átlós irányban megjelenő repedések szintén utalhatnak az alap süllyedésére, általában az ablak vagy ajtó sarkaiban keletkeznek.