2. rész a repedések kijavítása
Amennyiben teljes mértékig megbizonyosodtunk arról, hogy a falakon megjelenő repedések ártalmatlanok és nem szükséges statikus bevonására, házilag is egyszerűen kijavíthatjuk őket.
A kevésbé tartós, de olcsóbb megoldást a hézagkitöltő alkalmazása jelenti. Vékonyabb repedések esetén elegendő egy tubus hézagkitöltő, ami nem csak a megrepedt falak kinézetén javít, de megszüntetni az ilyenkor kialakult hőhidat is. A kitöltő anyagot alaposan bele kell dolgoznunk a repedésekbe, majd a fölösleget egy glettvas segítségével lehúzhatjuk. Kisebb repedések esetén a hiba kijavítása kevesebb, mint fél óránkba kerül, így nem csak gazdaságos, de gyors megoldást is nyújt.
Az igazán hatékony és tartós megoldás a repedt falfelületek újravakolása. A hézagkitöltő anyagok alkalmazásával szemben vakolásnál természetesen magasabb költségekkel kell számolnunk.
A repedés körül le kell vernünk a meglazult vakolatréteget, ami akár sokkal nagyobb felületen jelen lehet, mint szabad szemmel látszik. Kopogtassuk át a repedés környékét és ahol kopogó hangot hallunk, azt jelenti, hogy azt a részt el kell távolítanunk, hiszen meglazult. Egyes esetekben sajnos előfordulhat, hogy a vakolat olyan nagy felületen lazult meg, hogy akár a teljes falfelületet érdemes lenne újravakolni az esztétikus megjelenés miatt. A laza vakolat leverését egy véső segítségével végezhetjük el a legegyszerűbben. Amennyiben eltávolítottunk minden olyan részt, ami le akart jönni a repedés környékéről, az így keletkezett felületet alaposan meg kell tisztítanunk a portól. A maximális tapadás érdekében használjunk alapozót. Miután az alapozó megszáradt, erre vihetjük fel a vakolóhabarcsot, amit egyenletesen elsimítunk. Ha biztosra akarunk menni, hogy a repedés ne jelenjen meg újból, a vakolatban elhelyezhetünk vakolóhálót is.