A téglafalak salétromosodásával elsősorban régi, tömör téglából készült, valamint rosszul vagy egyáltalán nem hőszigetelt épületek esetében találkozhatunk. A jelenség kiváltó oka általában a falak vizesedése.
A salétromosodás külső jeleit sajnos jellemzően már csak akkor tapasztaljuk, amikor a probléma már igen nagy és az épület szerkezete is károsodott.
A salétromos falak felszínén általában fehér vagy sárgásfehér színű kristályok képződnek. Leggyakrabban a nedves vagy páradús helyiségek falain tapasztalhatók. A salétromot a falakban lévő nedvesség okozza, ami érintkezik a falat alkotó téglákkal. A nedvesség elpárolgása után kicsapódó kristályok lerakódnak a téglákon és még több nedvességet szívnak magukba. Ennek eredményeként a falak további károsodásnak, a téglák folyamatos aprózódásnak, porladásnak lehetnek kitéve. A falakon lévő vakolat a nedvesedés hatására elszíneződik, felhólyagosodik, míg végül a károsodott részeken le is hullik.
A salétromos falak újravakolása teljesen fölösleges, ez ugyanis nem oldja meg az alap problémát, amit az épület vizesedése okoz. Amíg ezt el nem hárítottuk, nem csak az épület, hanem a benne lakók egészsége is magas kockázatnak van kitéve a penészesedés veszélye miatt. A salétromos falak esetében fontos a megfelelő szellőzés és páratartalom szabályozás, hogy minimalizálni lehessen a nedvesség kialakulását.
A salétromos falak javítása kulcsfontosságú az épület hosszú távú stabilitása és esztétikai értéke szempontjából. Először is fontos megállapítani a salétromosodás pontos okait, ami általában a nedvesség bejutásával függ össze.
Az első lépés a falak alapos tisztítása és a meglévő salétromos réteg eltávolítása. A károsodott téglákat salétromosodás elleni vegyszerrel kell kezelnünk. A teljes száradást követően a falat utólag megfelelő szigeteléssel, pl. bitumenes vízszigeteléssel kell ellátnunk, hogy végleg megakadályozzuk a nedvesség falakba történő bejutását. A javítási folyamat utolsó részében speciális vakolatokat kell használnunk, amelyek ellenállnak a nedvességnek és a sóknak. A helyreállítás során fontos az alapos szellőztetés és folyamatos szárítás, hogy elkerüljük a további nedvesség felhalmozódását. A salétromos falak javítása szakértelmet és megfelelő anyagokat igényel, így érdemes szakemberhez fordulni a probléma teljes megszüntetése érdekében.