Az egyik leggyakoribb házilag elvégzett felújítási munka a szobafestés, azonban bár elsőre egyszerűnek tűnhet, számos szabályt kell betartanunk a hibátlan eredmény érdekében.
A szobafestés előkészületeihez tartozik a megfelelő alapanyagok és eszközök beszerzése, a szín kiválasztása, a berendezések eltávolítása vagy letakarása és a villanykapcsolók, falra szerelt tárgyak leszerelése. alaposan megkönnyítjük a festés utáni takarítást, ha a nyílászárók kereteit leragasztjuk.
A falfestés első lépése különbözik abban az esetben, ha újonnan épült, frissen glettelt falakat kell festenünk, hiszen ekkor nem kell eltávolítanunk a régi, málló festékréteget. Ha azonban a lakóépületünk hosszú évekkel ezelőtt épület és felújításra szorul, előfordulhat, hogy a korábbi festékréteg annyira régi, hogy jobban járunk, ha a teljes felületről eltávolítjuk pl. egy glettvas segítségével. Sajnos ez egy viszonylag hosszadalmas és sok porral járó művelet. A falakra lerakódott port még a következő lépés előtt alaposan távolítsuk el.
Ha végeztünk a korábbi réteg eltávolításával és a falfelület megtisztításával, következhet a glettelés. Ha szerencsénk van és csak kisebb egyenetlenségek vannak a falban, elegendő a glettanyag elsimítása a falak felületén, azonban egyes esetekben szükség lehet a vakolat részleges eltávolítására és az újra vakolásra.
Amennyiben elégedettek vagyunk a felület egyenletességével, a mélyalapozás a következő lépés. Az alapozó felvitelével létrejön egy kötőfelület, ami nem csak ahhoz járul hozzá, hogy a festék ne repedezzen és peregjen le, hanem segítségével a festék tökéletesen egyenletes árnyalatúra képes színezni a falakat. A modern festékek esetén elhagyható ez a lépés, azonban, ha biztosra szeretnénk menni, mindenképp javasolt elvégezni az alapozást is.
Amennyiben a falakra díszítőelemeket szeretnénk felhelyezni, az alapozás után szükséges megtennünk.
Ha meggyőződtünk róla, hogy a teljes falfelület megfelelően lett előkészítve, a festést az úgynevezett snájdolással kezdjük, ami azt jelenti, hogy egyenes vízszintes vonalakkal, ecsettel befestjük azokat az éleket és sarkokat, amiket hengerrel nem fogunk tudni befesteni. Ezt követően a fennmaradó területekre a falfestéket már egy festőhenger segítségével egyszerűen fel tudjuk vinni. Ezt általában az első réteg teljes száradását követően még egyszer meg kell tennünk a tökéletes színeredmény elérésének érdekében.