A fűtési szezon beköszöntével az energiaárak növekedése miatt sokan elgondolkodnak rajta, hogy amennyiben van rá lehetőségük, a fatüzelésre állnak át. Tisztában kell lennünk még idő előtt a legfontosabb szabályokkal, amelyek hozzájárulnak a hatékony fatüzeléshez.
A fatüzelés előnyei: a legolcsóbb fűtési mód, környezetkímélőbb a nem megújuló energiaforrásoknál, nincs függés a szolgáltatótól és a fűtési rendszerek kialakításának költsége is kisebb.
A fatüzelés hátrányai: idő-, hely- és energiaigényes fűtési mód, a nem megfelelő tűzifa vagy fűtési rendszer hiányában alacsony a hatásfok, kémény beépítése szükséges.
A legfontosabb tanács, a tűzifa vásárláshoz, az, hogy ellenőrizzük eléggé száraz-e a tűzifa. A tűzifának kivágás után legalább egy teljes évet kell száradnia mielőtt elkezdünk fűteni vele. Ha rendelkezünk elég hellyel, akár egy évvel korábban is megvásárolhatjuk a tűzifát, így teljesen biztosak lehetünk benne, hogy letelt a megfelelő száradási idő.
A tűzifa ideális nedvességtartalma 10-15%, de maximum 20% alatt van. A frissen kivágott fa nedvességtartalma 40-50% között van, ezért nem lehet vele hatékonyan fűteni. Nedves fával történő tüzelés esetén ugyanis a hő nagy részét a nedvesség elpárologtatására használjuk el, ezért csökken a hatásfok. Az elpárologtatott víz akár a kéményt is képes károsítani, hiszen lecsapódik a kémény belsejében, oldja a füstgázokat és az ezáltal savak keletkeznek. Nem utolsó sorban pedig a környezetünkre és egészségünkre is káros lehet, ha nedves fával fűtünk, ugyanis kátrány keletkezik, ami lerakódik a tüzelőberendezésben és elzárja a füst útját, ami akár halálos szén-monoxid mérgezést is okozhat.
A tűzifát nem javasolt teljesen zárt helyen tárolni, de az őszi, csapadékos időszak beköszöntével mindenképp biztosítsunk a farakás fölé valamilyen fedést. Kiváló megoldást jelent a féltető. Ha van rá lehetőségünk, a déli oldalra helyezzük a farakást, így a napsütéses órák számát is maximalizálni tudjuk.
Azt is meg kell akadályoznunk, hogy a fa átvegye a talaj nedvességét, ezért ne helyezzük közvetlenül a talajra vagy betonra. A megfelelő aljzat kialakításához használhatunk például megmaradt téglákra vagy más építőanyagokra helyezett rácsot, deszkát, de ideális aljzatot nyújtanak a raklapok is. Az alsó légáteresztő réteg legyen 15-20 cm vastagságú.
A kint tárolt tűzifát érdemes 24 órával a fűtés előtt a tüzelőberendezés közelébe helyezni, hogy kiengedjen és elpárologhasson belőle a magába szívott vízpára.
A legjobb választást a keményfa fajták jelentik, melyek sűrűsége 500 kg/m3-nél nagyobb. A puhafák sűrűsége ennél jóval kisebb, ezért hamarabb elégnek, így kevesebb hőenergia is keletkezik. Puhafa pl. a fenyő-, nyár- és fűzfa, az ideális keményfa pedig pl. a kőrisfa, bükkfa, csertölgy, gyertyán vagy akác.