Amennyiben házunk lakóterének bővítésére kerül sor, számos tényező befolyásolja, hogy a bővítést a tetőtér beépítésével vagy emelet kialakításával érdemes megoldani.
Tetőtér
Amennyiben a tetőtér beépítését választottuk, számolnunk kell azzal, hogy a ház alapterületénél kisebb hasznos lakóteret fogunk tudni kialakítani, ugyanis a ferde tetősík sok helyet elvesz. A nagyobb tereket szeretők ezért könnyen érezhetik magukat kellemetlenül a szűkebb területen.
A tetőtér beépítésénél a tetőszerkezetet át kell alakítanunk. Ellenőriznünk kell, hogy a lécek és szarufák megfelelő állapotban vannak-e. Előfordulhat, hogy a födémet is meg kell erősítenünk, annak érdekében, hogy elbírja a megnövekedett terhelést. Ez általában a régebben épült családi házakra érvényes, ezért a munka megkezdése előtt mindenképp végeztessük el szakemberrel a szükséges méréseket. A hatékony hőszigetelés érdekében a szarufák közé üveggyapot vagy kőzetgyapot szigetelést kell elhelyeznünk és gondoskodnunk kell a szellőzésről is a páralecsapódás és penészesedés megakadályozásának érdekében. Érdemes a födém mellett a ház alapozását is felülvizsgálni a későbbi problémák elkerülése miatt.
A padlástér beépítése nagy valószínűséggel kevesebb költséget eredményez majd, mint egy emelet kialakítása.
Emelet
Az emeletráépítés nagyobb átépítéssel jár, ezért nagyobb összeget kell ráfordítanunk, mint a tetőtér beépítésére. Ebben az esetben azonban szinte teljesen meg tudjuk duplázni a lakóházunk hasznos területét. Mivel új épületszintet alakítunk ki, azzal is számolnunk kell, hogy ez az átalakítás bejelentési kötelezettséget von maga után. Az építési engedélyhez rendelkeznünk kell a tervdokumentációval, 3 hónapnál nem régebbi tulajdonlappal és helyszínrajzzal. Előfordulhat, hogy a közműveket is tájékoztatni kell, amennyiben az energiafogyasztás növekedése várhatóan átlépi a határértéket. Az engedély kézhez vétele után két éven belül be kell jelentenünk a munkálatok megkezdését, de kérhetünk hosszabbítást is.
Emeletráépítésnél szintén szükség van a födém alapos felülvizsgálatára és amennyiben szükségesnek ítéli a szakember, a megerősítésére. A meglévő tetőt teljesen el kell bontanunk, majd amikor végeztünk az emelet kialakításával, vissza kell rá építenünk. Az emelet belmagasságának min. 190 centiméternek kell lennie.
Mielőtt bármelyik munkának nekilátunk érdemes tájékozódni az aktuálisan igénybe vehető támogatásokról.