A helyesen kivitelezett hőszigetelés rengeteg előnnyel jár mind a megtakarításainkat, mind az egészségünket, komfortérzetünket illetően. A nem megfelelő hőszigetelés miatt számláink az egekbe szökhetnek, lakóházunkban megjelenik a penész, ami miatt otthonunk megjelenése és az egészségi állapotunk is tönkre mehet. Éppen ezért érdemes tisztában lennünk a leggyakoribb tévhitekkel a hőszigetelés kapcsán.
Tévhit, hogy a hőszigetelés miatt az épület falai nem tudnak lélegezni.
A lakásban keletkezett párát elsősorban nem a falak vezetik ki, hanem a megfelelően végzett szellőztetés. A háztartási folyamatok során képződő pára csupán 1-3%-a távozik a falakon keresztül, ezért a fennmaradó résztől szellőztetés útján kell megszabadulnunk. Ha a falak túl magas légáteresztő képességgel rendelkeznének, fűtési szezonban a lakótérből túl sok meleg levegő távozna, fűtési számláink megnövekednének, a komfortérzetünk csökkenne. Mivel hatékony hőszigetelés mellett a falak melegebbek, a penész megjelenésének esélye is kisebb.
Tévhit, hogy nem érdemes vastag hőszigetelést felhelyezni.
A hőszigetelés megkezdése előtt alaposan fel kell mérni, hogy milyen állapotban van az épület falazata, annak érdekében, hogy meg tudjuk határozni a hőszigetelés megfelelő vastagságát. Régen épült lakóházakra, panelházakra, szigeteletlen épületekre a rendeleteket figyelembe véve 22cm vastag szigetelés felhelyezése ajánlott. A környezetvédelmi szempontokat, klímaváltozást, energiapazarlást figyelembe véve elmondhatjuk, hogy a hőszigetelés vastagságának növelése elkerülhetetlen.
Tévhit, hogy a hőszigetelés nem, vagy csak túl sokára térül meg.
A vastagabb hőszigetelés felhelyezése egyértelműen nagyobb költségeket eredményez, azonban ezt gyakran túlbecsülik. Az olyan költségek, mint a munkadíj vagy az állványozás, vastagabb hőszigetelés felhelyezése esetén nem változnak. A hőszigeteléssel akár a fűtési költségek 40-80%át is megtakaríthatjuk, ami gyors megtérülést eredményez. A megfelelően hőszigetelt, energiahatékony épületek sokkal gyorsabban és jóval magasabb áron értékesíthetők, ezért befektetési célokra szánt ingatlan esetén a hőszigetelés szinte azonnal megtérül.
Tévhit, hogy a műanyag szigetelés környezetszennyező.
A hőszigetelő anyagok közül az EPS-ben található a legkevesebb műanyag. 98%-ban levegőből éll, és csupán a 2% szilárd műanyag. Környezeti szempontból a grafit adalékos polisztirolhab számít a leginkább ökotudatos választásnak, még az olyan, termékekhez képest is, mint a kender, parafa vagy az ásványi szálas hőszigetelés!
Az EPS normál hulladéknak minősül, de az újrahasznosításnak köszönhetően körülbelül kétharmadát felhasználják új termékek előállításához.