Ha családi ház építése mellett döntöttünk, az első lépés a megfelelő telek kiválasztása és megvásárlása. Már ebben a lépésben is számos szempontot figyelembe kell vennünk, hogy a későbbiekben ne érjenek minket kellemetlen meglepetések.
Kezdjük azzal, hogy felmérjük a kiszemelt telek tágabb környékét, pl. van-e vasútvonal, esetleg repülőtér a közelben, ami miatt zajos lehet a környezetünk. Akár már egy olyan vendéglátóhelység, mint az étterem is zavaró tényező lehet egyeseknek.
Érdemes megismernünk a szűkebb szomszédságot is, hiszen nem mindegy, hogy mennyire jövünk ki jól a körülöttünk élőkkel. Előnyös lehet, ha a közelben található óvoda, iskola, és a család igényeit kielégítő üzletek. Ezek a telek értékét is pozitívan befolyásolják, ha később eladásra kerül sor.
Családi ház építésekor meg kell felelnünk számos követelménynek, amiket az Országos Településrendezési és Építési Követelmények, valamint a helyi építési szabályzat tartalmaz, amiről az önkormányzatoknál tájékozódhatunk. Ezekben meghatározzák, hogy milyen legyen a beépített és a zöldterület aránya, mekkora lehet az elő-, oldal-, vagy hátsókert, milyen magas lehet az épület vagy akár azt is, hogy milyen legyen a tető formája és színe. Tájékozódjuk a településen érvényes telekadóról és építményadóról is. Érdeklődjük a felől is, hogy az önkormányzat tervez-e a területen bármilyen beruházást, ami a későbbiekben negatívan befolyásolhatja életünket vagy a telek értékét.
A vásárlás előtt méressük ki pontosan a telket. Ezt mindenképp meg kell tennünk, ha a telek nincs körbekerítve, de bekerített telek esetén is érdemes megtennünk, hogy pontosan tisztában legyünk a telekhatárokkal. Előfordulhat ugyanis, hogy az előző tulajdonos nem pontosan a határon helyezte el a kerítést, amivel, ha nem vagyunk tisztában, később kellemetlenségekhez vezethet új szomszédainkkal.
Nagyon fontos, hogy tájékozódjuk arról, milyen közművekkel rendelkezik a kiszemelt telek. Be van-e vezetve a víz és az áram, van-e víz- és villanyóra, megoldott-e a gázzal való fűtés, illetve csatornázott-e. Ezekhez érdemes bekérni a tulajdonostól a szükséges okiratokat is, ne hagyatkozzunk kizárólag a szóban elmondottakra. Az iratokra a közművek tulajdonosának átírásához is szükség lesz. Arról is érdemes tájékozódnunk, hogy a környéken milyen az internetszolgáltatás, amennyiben pl. a munkánkhoz szükségünk lesz internetre.
A tulajdoni lapon ellenőrizhetjük a vásárlás előtt, hogy a telekre be van-e jegyezve jelzálog vagy valamilyen szolgalom. Egyes esetekben ugyanis előfordulhat, hogy a szomszédnak a mi telkünkön keresztül kell átjutást biztosítanunk a sajátjához, vagy egy vezetéket kell átengednünk. A földhivatal által záradékolt vázrajzon tekinthetjük meg pontosan, hogy a telküknek mely részén közlekedhet a szomszéd és milyen feltételek mellett, pl. csak gyalog vagy esetleg autóval is.