A tavasz beköszöntével megkezdődik a csapadékos időszak, amikor érdemes ellenőriznünk a ház körüli vízelvezetést, annak érdekében, hogy megbizonyosodjuk róla a nagy mennyiségű esővíz nem fogja károsítani az épület szerkezetét.
Az épületbe bejutó nedvesség komoly károkat okozhat az épületszerkezetben, akár az összedőlés veszélyét is magában hordozhatja. A nedvesség hatására a falakról a vakolat lepereghet, és akár súlyosan egészségre ártalmas penészesedéssel is meg kell küzdenünk.
A nedvesség különböző formában érkezhet, legyen az eső, hó, jég, vagy a talajból szivárgó nedvesség. Az épület szerkezetét akár a járdáról a lábazatra csapódó víz is károsíthatja.
A legideálisabb megoldás az, ha az építkezés során gondoskodunk megfelelő vízszigetelésről. Ez megelőzheti a későbbi nedvesedést, és jelentős időt és pénzt spórolhatunk meg, hiszen nem kell később megoldást találni az épület nedvesedésére. A vízszigetelés megőrzi az épület eredeti állapotát.
Egy hatékony megoldás a fent említett problémákra az úgynevezett vonalas vízelvezetés kialakítása, folyókarendszerek segítségével. Ezt elsősorban térkövezett vagy betonozott területeken lehet alkalmazni. Ennek létrehozásához lejtős, keskeny árkokat alakítunk ki, amelyek sok esetben rejtettek vagy esztétikus rácsokkal fedhetők.
Ha nem lehetséges kialakítani a folyókrendszert, alternatívaként pontszerű vízelvezetést hozhatunk létre. Ennek lényege, hogy a telek legalacsonyabb pontján egy összefolyót alakítunk ki. Általában ezt a tereprendezés során kell elvégezni úgy, hogy a terület minden oldala egy központi irányba lejt, ahol a víz összegyűlik és egy túlfolyón át távozik az árok felé. Fontos azonban tudni, hogy ez a megoldás kisebb kapacitással rendelkezik, és lassabban vezeti el a területről az összegyűlt vizet.