Az a pórusbeton Ytong termékeket Svédországban már közel 100 éve alkalmazzák, ám Magyarországon még csak kevesen ismerik, annak ellenére, hogy gyártása már régóta folyik itthon is.
Legnagyobb előnye, hogy kicsi önsúlya miatt a válaszfalak csak minimális mértékben terhelik a födémet. Kis súlya az anyagösszetételének és a blokkokban található légbuborékoknak köszönhető, amelyek a hatékony hőszigeteléshez is hozzájárulnak. A tetőszerkezethez rugalmas, mozgó kapcsolat kialakításával tudjuk rögzíteni.
Az egyes elemek nagyon könnyen és gyorsan alakíthatók, vághatók, ezért változatos szerkezetek készíthetők velük és a belőlük készült válaszfalakban az elektromos vezetékeket is el tudjuk helyezni. A homogén anyagszerkezet miatt száradás után glettelhetjük és festhetjük vagy bevonhatjuk vékonyvakolattal is.
Annak ellenére, hogy a hagyományos téglánál jelentősen kisebb súllyal rendelkeznek, az Ytong téglából stabil falszerkezetek építhetők, így gyengébb födém esetén is kiválóan alkalmazhatók. Szakértelem hiányában is egyszerűen beépíthetők, mert a nagy méretű blokkelemek pontosan illeszkednek egymáshoz.
Mivel az Ytong téglák felülete a hagyományos téglákénál jóval egyenletesebb, sokan abba a tévhitbe esnek, hogy az Ytongból készült falszerkezetet glettelés és vakolás nélkül, kötés után azonnal festhetők. Amennyiben viszont közelebbről, alaposan megvizsgáljuk, láthatjuk, hogy a felülete inkább érdes, mint sima, ezért az esztétikus végeredmény eléréshez mindenképp szükségünk lesz a festés előtt valamilyen felületkezelésre. Az azonban igaz, hogy ez az új réteg az Ytong téglák egyenletesebb felülete miatt jóval vékonyabb lesz a hagyományos téglafalak esetében.
Az Ytong téglák egyik fő alapanyaga a mész, ami miatt ezeknek a tégláknak a nedvszívó tulajdonsága eltér a kerámia téglákétól, ezért speciálisan Ytong falazóelemeken alkalmazható anyagokat kell vásárolnunk. A vakolás és glettelés technikája azonban teljesen megegyezik a hagyományos falakéval. A vakolást sokan elhagyják, ami nem jelent nagy problémát, azonban egyáltalán nem árt, ha egy vékonyan vakolt felületre visszük fel a glettet. Mielőtt bármelyik folyamatnak nekilátnánk, az Ytong magas nedvszívó tulajdonsága miatt mindenképp kötőhidat kell képeznünk valamilyen impregnáló szerrel. Ellenkező esetben a glettből vagy vakolatból túl gyorsan magába szívja a vizet, ami miatt repedések keletkezhetnek, kisebb-nagyobb darabok le is eshetnek.
Amennyiben a leglettelt Ytong falszerkezet teljesen megszáradt és le lett csiszolva, következhet a festés. A festék esetén kizárólag arra kell figyelnünk, hogy megfelelő minőséget válasszunk, ami kellő mértékben takar és jól szárad. Az Ytong tégláknak a hagyományos téglákhoz hasonlóan szintén szükségük van a szellőzésre, ezt is érdemes szem előtt tartani a festék kiválasztásakor. Amennyiben mind a vakolat és glett réteget helyesen vittük fel a falszerkezetre, a választott szín teljesen egyenletes, homogén felületet alkot.