Gipszkarton falat szeretne építeni a lakásában?
Gipszkarton lapokkal gyorsan kettéoszthatja nappaliját, vagy bármelyik szobáját. Ripsz-ropsz kialakíthat egy kis zugot is. Ha átrendezné a lakását, vagy egyszerűen csak unalmasnak találja már, akkor vágjon bele. Kis gonddal és kevés kosszal jár.
A gipszkarton fal építése gyorsan megy, és nem lesz csatatér sem a lakása. A téglát nem kell becipelni, nincs téglatörmelék, és fröcsögő habarcs sem kell hozzá. A Rigips gipszkarton lapok sokkal könnyebbek, mint a tégla. A tartófalra felszereli gipszkarton profilokat, és a profilokra felcsavarozza a gipszkarton táblákat. Arra ügyeljen, hogy csak a függőleges profilokra csavarozzon, és két toldás ne kerüljön egymás mellé. Hézagolásra szükség van, de a hézagolás elvégzése után, már festheti vagy tapétázhatja is a falat. Nemhogy egy hetet, de még néhány órát sem kell várni a fal száradására. Burkolni is lehet, ha csempét szeretne felrakni rá.
A két lap köze ne maradjon üres. Használjon kőzetgyapotot vagy üveggyapotot hangszigetelésre, hogy a zajok ne rohanjanak át a falon.
Nem teherhordó szamár, ne pakoljon majd rá hetet-havat, de egyébként úgy fog állni, hogy na.
A födémet szeretné eltakarni? Vagy túl nagy a lakása belmagassága, és csökkentené fűtési költségeit?
Könnyedén megteheti gipszkarton mennyezet építésével.
A gipszkarton álmennyezet fix és függesztett változatban is készülhet.
Saját maguk fogják elvégezni a munkát, vagy inkább szakemberre bízzák?
Ha már építettek gipszkarton falat, akkor nyugodtan vágjanak bele. Ha még nem, akkor is érdemes elgondolkodni azon, hogy saját maguk csinálják meg. A mostani bizonytalan gazdasági helyzetben egyre többen ott spórolunk, ahol tudunk. Ha a családban valaki szeret barkácsolni, és türelme is van a pontos és precíz munkához, akkor biztosan jól fog sikerülni.
Gipszkarton előnyei
A gipszkarton fal akár néhány óra alatt megépíthető, és mégis biztos lábakon áll. Gipszkarton profilok és csavarok használatával gondoskodhat erről. Ha a profilokat nem függőlegesen, hanem vízszintesen rakja fel a tartófalakra, akkor gipszkarton álmennyezetet készíthet.
A gipszkarton tiszta, mert nem kell hozzá fröcsögő malter, és nincs szálló por. Egyre népszerűbb belsőépítészeti válaszfal megoldás. Nem teherhordó falként elsősorban tetőtér beépítések, belső gipszkarton válaszfalak elkészítésekor, és utólagos takarások elvégzésekor használatos.
Számos előnye van a hagyományos falazóelemekkel szemben:
A gipszkarton lapok beépítése egyszerű A beépítés azonban sok hibalehetőséget hordoz magában. Legyünk körültekintőek a munka során! Az illesztéseknél (a fugáknál) üvegszálas csíkkal tudjuk elérni, hogy a későbbiekben a festés ne legyen repedezett. Vizes helyiségekben mindig zöld színű, impregnált gipszkarton lapokat építsünk be. Ha a gipszkarton bordavázon – OSB – van, akkor még körültekintőbben építsük be. Ekkor nagyobb valószínűséggel lehet repedezett a felület. A beépített faanyag nedvességváltozása, dagadása lehet a hiba okozója.
Nyílászárók fölött kerüljük el, hogy a nyílás függőleges oldalával együtt fusson a gipszkarton széle.
A gipszkarton falak hő és hangszigetelési feladatokat is ellátnak. A tűzálló gipszkarton a tűzvédelmi igényeknek is megfelel megfelelő tervezéssel és körültekintő beépítéssel.